Ze státní covidové pomoci si nejvíce uloupl také Babišův přítel Jančura

Podnikatel Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet (ČTK)

Podnikatel Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet | FOTO: ČTK

Sedm subjektů skončilo na první pozici z pohledu objemu peněz, které se jim podařilo získat ze státní covidové pomoci podnikatelům. Kromě kritizované rozsáhlé pomoci pro casina je na přední příčce ještě jeden zajímavý subjekt. RegioJet a.s. Radima Jančury, velkého přítele Andreje Babiše. Náhoda?

Náhoda, která Jančurovi přinesla 65 milionů korun, tedy maximální možnou částku. Covidovou pomoc v tomto případě řídila pravá ruka Andreje Babiše, Karel Havlíček. Když téma otevřel nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a pozastavil se nad tím, kam peníze směřovaly, Havlíček se bránil. „Původně jsme měli sektorově orientované programy, ale byl obrovský tlak, mimo jiné od opozice, abychom je udělali plošné. Přes počet žádostí to bylo v drtivé většině pro malé firmy, samozřejmě přes platby a firmy to je vyšší u větších subjektů. I proto jsme to pro ně měli zastropované,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Havlíček.

Síkela se pozastavoval především nad tím, že na předních příčkách v získané pomoci na nepokryté náklady figurují casina a společnosti provozující další hazardní hry. Maximální možnou částku ale získal také zmíněný Jančura, jehož společnost RegioJet provozuje železniční dopravu na vybraných tratích.

()

Jančura patří mezi dlouhodobé podporovatele Babiše. V minulosti například poskytl reklamní plochy na svých autobusech pro dehonestační kampaň proti konkurentům nyní již bývalého premiéra. Proniknout do železničního byznysu se provozovateli autobusové dopravy podařilo až po vstupu Babiše do vlády. Tehdy se s ním potýkal ministr dopravy za ANO Antonín Prachař. Ten na Jančuru a jeho spolupráci s Babišem vzpomíná s velkou nechutí a nešetří nadávkami. Babiš Jančurovi šel na ruku.

„Jančura patří k nejvíce aktivním lidem, kteří se snaží na státu vymoct maximum možného. On byl hodně agresivní. Vzpomínám si na jednu poradu v Průhonicích, kdy Jančura přišel někdy v jedenáct hodin a začal mi vykládat, že on chce vypsat výběrová řízení na ty a ty tratě, které bude obsluhovat,“ řekl Prachař pro deník FORUM 24 v červenci 2021 a dodal: „Tenkrát u toho Andrej seděl a něco si louskal. A já mu na to řekl: ‚Pane Jančura, já vám to nedám. Jsem stoprocentní akcionář státního dopravního podniku, já ten podnik nepošlu k ledu.‘ A on řekl: ‚Vždyť už skoro u ledu je.‘“

A dále mu Jančura – jak Prachař popsal – oznámil: „Musíte podle evropských směrnic vypsat výběrová řízení na provoz tratí a já vám řeknu, které tratě to budou.“ Babiš na to podle Prachaře zvedl hlavu a říkal: „Hele, Radime, on ti ministr ty Český dráhy dá celé za korunu, když jseš tak dobrej, tak my ti to dáme celý.“

Babiš šel před lety do politiky s hesly o boji proti klientelismu a korupci a už několik měsíců po nástupu do vlády chtěl rozdávat kamarádům státní podniky. Tak jak to asi probíhalo s vyplácením státní covidové pomoci?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]