Že vláda zkazí vše, na co sáhne, jsou jen pomluvy. Například peněženku premiéra plní skvěle

Premiér Andrej Babiš (repro XTV)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: repro XTV

Stala se z toho nepěkná tradice. Co vláda Andreje Babiše vymyslí a zavede, se nepovede. Se vším jsou problémy a vše doprovázejí někdy až směšné výmluvy ministrů a premiéra. Rezervační systém pro očkování je jen epizodou tohoto týdne. Zoufalost vlády krásně dokresluje vládní poslanec Julius Špičák z ANO, který řekl, že systém vláda nepřipravovala dříve, protože po něm nebyla poptávka ze strany opozice.

Bohužel to není zdaleka jen tento rezervační systém, který se hroutil, když se v něm lidé chtěli rezervovat. Není to tak dlouho, co se hroutil systém na prodej dálničních známek. Ten také překvapilo, že v něm lidé chtějí nakupovat dálniční známky. Z těch posledních týdnů je to například neschopnost zajistit očkování, neschopnost sehnat jehly, zavádět včas patřičná opatření. Samozřejmě je tu jarní neschopnost zajistit kvalitní roušky atd.. Mimochodem, komu vlastně dorazily ty roušky, o kterých Babiš říkal, že je bude osobně doručovat do poštovních schránek?

Pak jsou tu i dlouhodobější selhání. Například stavět dálnice pomaleji už zřejmě nejde. Ukázková zpackanost je systém EET, na kterém Babiš stavěl svoji politiku, a přidružená bonzovací loterie Účtenkovka, která potichu zmizela. EET samozřejmě také hned po tom, co systémem vláda zničila tisíce živnostníků a připravila živnou půdu práskačům.

Je to jen několik bodů z velmi dlouhého seznamu přešlapů a příkladů až udivující nekompetentnosti. Ale vše je možná trochu jinak. Možná má vláda jednoduše jiné priority, než je péče o lidi, kteří ji platí z daní. V jedné věci je totiž vláda Andreje Babiše neskutečně dobrá, téměř vynikající. V plnění peněženky Andreje Babiše. To je podnikatel, který si nemůže na nic stěžovat. EET ho nijak neomezila, omezení kvůli koronaviru se ho také v podstatě netýkají. A především, vláda s oblibou nahrává jeho společnostem, ano, to jsou ty nekonečné skandály s dotacemi a zakázkami.

Babiš totiž nápadně připomíná postavu pana Nováka ve filmu Vlastníci, kterou ztvárnil skvělý herec Ondřej Malý. Vždy, když se na schůzi vlastníků objevilo téma k řešení, pan Novák vytáhl z kapsy vizitku, že na to zrovna má šikovnou firmičku. Od železářství po reklamku. Andrej Babiš má totiž také šikovnou firmičku snad na vše, co stát potřebuje. Složku povinně míchanou do nafty? Babiš má šikovnou továrničku na tyto produkty. Inzerce pro České dráhy? Babiš má šikovné noviny. Stát hledá dřevorubce na kácení lesů? Babiš má šikovnou firmičku. Státní podnik Pošta shání pneumatiky? Babiš má šikovnou firmu, která má na skladě šikovné pneumatiky na pošťácká auta. To se to tak občas sejde.

Možná ta vláda nebude zas tak neschopná, jak se zdá. Dvě čísla na závěr. Když Babiš nastupoval do politiky, jeho jmění činilo 40 miliard korun. Podle posledních údajů, které zveřejnil časopis Forbes v dubnu 2020, dosahuje nyní jmění Andreje Babiše k 80 miliardám. Sliboval, že bude líp. A je líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner