Babiš odvádí pozornost od svého selhání, říká Pospíšil o kritice EU kvůli očkování

Jiří Pospíšil (Evropská unie)

Jiří Pospíšil | FOTO: Evropská unie

Europoslanec Jiří Pospíšil pro deník FORUM 24 odmítl slova premiéra Andreje Babiše o tom, že nedostatek vakcín proti covidu-19 způsobila Evropská unie. Pospíšil zdůraznil, že mnohem větším problémem je fakt, že premiér nemá jasně vytvořený systém přihlašování zájemců o vakcinaci.

Vinit v souvislosti s vakcínami EU je podle mého dost laciné a spíš to zavání snahou Andreje Babiše odvést pozornost od selhání svého a potažmo vlády, myslí si Pospíšil. „Pokud jde o naši exkluzivní očkovací strategii a drhnoucí dodávky vakcín do krajských měst, je samozřejmě ostuda, že si premiér musí nechat radit od hejtmanů, jak by měl vypadat systém přihlašování zájemců na očkování, ale ještě větší ostuda je, že už takový systém není dávno vytvořen a premiér o něm teprve nyní přemýšlí, dodal.

Pospíšil připomněl, že Evropská unie postupuje podle společné strategie dohodnuté v červnu 2020 členskými státy. Délka některých lhůt, jako je třeba povolovací proces Evropské lékové agentury pro uvedeni vakcíny na trh, má sice za následek, že se v EU začalo očkovat později než v USA, UK a Izraeli, ale je to možná daň za větší bezpečnost a jistotu vyloučení zdravotních rizik, které je v případě očkovacích látek neméně důležité jako samotný účel očkování, říká europoslanec.

Pospíšil je přesvědčen o tom, že kdybychom si jako ČR nákup vakcín zajišťovali sami, trvalo by to déle a vyšlo by nás to na víc, než když věc Evropská komise na základě mandátu od všech členských států zajišťovala jednotně pro všechny.

Babiš začal evropské instituce obviňovat v úterý v rozhovoru pro deník Právo. Už 10. prosince jsme se ptali na Evropské radě, když Británie začala 8. 12. očkovat, proč se neočkuje i v EU. Odpověď byla, že vakcína není schválená. Vyzývali jsme, aby to šlo rychleji. Bohužel bylo tam velké zpoždění. Je nenormální, že vakcína Astra Zeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena. EK argumentuje, že nejsou kapacity, a my jako členské státy jsme odkázáni na ni, řekl premiér.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]