Ze zákulisí Hradu aneb Proč se Zeman nemůže vetřít k Trumpovi

(ČT24)
Jistě jste si už všimli, jak úpěnlivě se snaží Virotik Miloš Zeman dostat k Donaldu Trumpovi. Jak usiluje o nějaký – byť jen malý a letmý – kontakt s prezidentem Spojených států.
Zeman to totiž moc chce a také potřebuje.
Chce to, aby uspokojil své ambice být globálním státníkem, což je ale spíše důsledek jeho „bordelu v hlavě“ než nějaký zdravý úsudek a reálný stav.
A potřebuje to zejména proto, aby dokázal svým potenciálním voličům v Česku, že ve světě není přijatelný jen pro politbyro v Pekingu nebo pro politbyro Velkého Vladimiroviče Putina.
Jistě si také pamatujete, jak koncem května na setkání vrcholných politiků NATO v Bruselu odcházel Zeman nešťastný, že se nesetkal právě s Trumpem.
Tehdy jsme si všichni mysleli, že to bylo proto, že byl prostě opět pod parou a že pak nestíhal k Trumpovi ani dojít, či si dokonce jenom vyslechnout jeho projev…
Jenže podle zdrojů blízkých ministerstvu zahraničí se to mělo celé trochu jinak. Na Zemanovy snahy dostat se k Trumpovi se totiž dost nelibě dívají jak samotný Trump, tak i americká diplomacie.
Miloš Zeman by podle mých zdrojů z diplomacie projev státníků NATO určitě stihl, dokonce neměl snad v té chvíli ještě ani upito… Zemana vykolejilo něco jiného. „Strýček Sam“ mu krátce před summitem poslal diskrétní, ale velmi důrazný vzkaz, že pokud se bude v Bruselu snažit přiblížit do blízkosti Trumpa – i jen proto, aby mu v kuloárech na 20 vteřin podal ruku – tak bude tvrdě „odcloněn“ Trumpovým doprovodem.
Čili: pokud by se chtěl Virotik přišourat k Trumpovi, tak ho hoši ze secret service vynesou i s jeho hůlkou, z čehož by měl český prezident mezinárodní ostudu.
Zřejmě proto se pak Zeman uvedl do virózy a na projev už neměl odvahu a ani chuť jít…
Zemana varovný vzkaz údajně dost šokoval a nebyl schopen v Bruselu chvíli ani mluvit. Teprve pak se zlil „jako Dán“ a před kamerami pak blekotal něco o boji proti terorismu…
„Je třeba bojovat proti Islámskému státu, to za prvé. Je třeba zvýšit rozpočet armády, jako byl za mne, když jsem byl (v letech 1998–2002) premiérem. To za druhé. A na shledanou,“ řekl Zeman v Bruselu novinářům s dosti nevyrovnanou intonací v hlase.
A na dotaz, zda bude mluvit s Donaldem Trumpem, poznamenal pouze: „Asi všichni s ním budeme mluvit.“
Americkou administrativu popuzují podle diplomatických zdrojů Zemanovy úzké vazby na Kreml. Američtí poradci proto Trumpovi doporučili, aby báťušku Zemana raději nepřijímal ani se s ním nefotil. Pro Strýčka Sama je to nepřijatelné zejména v této době, kdy jej část jeho vlastních médií a zpravodajské komunity považuje za vazala Kremlu.
Trumpův tým údajně dožralo také to, když se dozvěděl, že si Zemanův poradce Martin Nejedlý chtěl najmout prestižní americkou lobbistickou agenturu, která dělala pro republikány a která měla za hromadu peněz dostat Virotika na setkání s prezidentem do Bílého domu.
Z téhle akce je v USA podle mých zdrojů poměrně velký skandál. Američané to prý vyšetřují jako jeden z dalších ataků Kremlu na „úřad prezidenta USA“.
Za velkou louží si už dávno vyhodnotili Miloše Zemana jako prapodivného kremelského fámula. A tak je jakákoli jeho aktivita pochopitelně dost nadzvedává ze židle, zvláště v této zjitřené době, kdy je Donald Trump napadán za údajné nadstandardní vazby s Ruskem.
Trump prostě nechce dát svým kritikům jakékoli další náboje.
Náš Virotik tedy má a bude mít se svým vysněným skamaráděním s DT dost velký problém. Proto přišel plán bé, tedy soukromá audience u Jejího Veličenstva královny Alžběty II. v Londýně. Ale to je holt spíše jen o fotce do rodinného alba. Vlivově je to o ničem. Stejně jako jeho dnešní setkání s bývalou Trumpovou manželkou paní Ivanou, která se v Praze zúčastnila galavečeru lobbistické organizace CZECH TOP 100 na Pražském hradě.
Ať se snaží, jak se snaží, Miloš Zeman bude pro Západ pořád jen pan Nikdo a zřejmě zůstane i nadále jen směšnou figurkou na šachovnici Kremlu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]