Ze Zemanových „6000 traktorů pro Rusko“ zbyla jen pachuť politické reklamy

Zemanova předvolební kampaň v kulisách Zetoru (fb Zetor)

Zemanova předvolební kampaň v kulisách Zetoru | FOTO: fb Zetor

„Pamatujete si ještě na ,6000 traktorů pro Rusko‘, které pan prezident vydával v předvolebních prezidentských debatách za největší zahraničněpolitický úspěch svého prvního prezidentského mandátu?“ ptá se správce falešného facebookového profilu Jiřího Ovčáčka ve škodolibé narážce na nenaplňující se zakázku. Deník Forum24 ověřil, že v tomto případě nejde o recesi, ale holou skutečnost.

Jak totiž zjistil měsíčník Mechanizace zemědělství, Zetor do Ruska dosud dodal pouhých 180 montážních sad traktorů, které kvůli vysokému dovozovému clu na hotové traktory kompletuje až ruský odběratel ve vlastních dílnách. „Ten počet souhlasí,“ potvrdil deníku Forum24 šéfredaktor uvedeného odborného titulu Luboš Stehno.

FB Zetor

„Zachránce průmyslu“ Miloš Zeman v představení o gigantické zakázce mává voličům

Zpráva, kterou Zetor uveřejnil na svých webových stránkách v listopadu 2017, ovšem nastiňovala o řád vyšší zakázku, s níž také spojuje jméno Miloše Zemana. Jak se ovšem ukazuje, šlo nejspíše jen o promyšlenou politickou reklamu za drobnou úlitbu.

„Společnosti Zetor Tractors a. s. a Kovrov Electro Mechanical Plant (KEMP) podepsaly u příležitosti podnikatelské mise s prezidentem ČR do Ruska memorandum (…). Nově se předpokládá, že do Ruska bude do roku 2022 dodáno až 6000 sad traktorů modelové řady Forterra. Finanční objem spolupráce byl vyčíslen na 550 milionů eur,“ stojí v tiskové zprávě Zetoru s tím, že memorandum firmy podepsaly „v Moskvě za přítomnosti prezidenta České republiky Miloše Zemana a vládních představitelů Ruska a ČR.“ Realita je ale o poznání skromnější.

Andrej Babiš a Donald Trump  (facebook Andreje Babiše)

Propast, která se mezi velkolepě přislíbenou zakázkou a jejím reálným objemem s postupujícím časem otevírá, sotva někdo zacelí. Už počátkem října 2017 totiž Zetor na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně podepsal první dohodu s ruským partnerem na dodávku 450 sad traktorů do Ruska v roce 2018. Jak se také ukázalo, ruský odběratel traktory opatřuje vlastními pneumatikami i akumulátory a do budoucna uvažuje i o vlastních kabinách. Co tedy z velkolepého kontraktu zbylo? Mluvčí Zetoru Alexandr Kuchař na dotaz deníku Forum24 po příčinách malého plnění veřejně oznámené zakázky nereagoval. Kromě očí pro pláč a Zemana na Hradě tak zbývají už jen vzletné věty ze stránek výrobce:

„Díky dlouhodobému kontraktu tak vysoké hodnoty je zakázka významnou událostí nejen pro Zetor, ale i pro českou ekonomiku,“ odvděčuje se výrobce za smělé vyhlídky hradním PR dovětkem, který na svých stránkách ponechává dodnes. Jenže není to nic platné. Jak se totiž znovu potvrzuje, podlézání despotickým režimům, v žargonu týmu Miloše Zemana vydávané za akt tzv. ekonomické diplomacie, kýžené výsledky nepřináší. Těží z něj jen Miloš Zeman a jeho kruh věrných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]