Žebříčky, kterými se Babiš nechlubí: vláda ohrožuje životy lidí

Andrej Babiš a Alena Schillerová (ČTK)

Andrej Babiš a Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Na Nový rok jsme se mohli od pana premiéra Andreje Babiše dozvědět, že Česko „prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie.“ Dobrých důvodů, proč se radovat, je podle Babiše hned několik. Jako první důvod ve svém projevu zmínil, že „po 17 letech nám agentura Moody’s zvedla rating nejvýš v historii – na úroveň Belgie. Díky vládním reformám a veřejným financím, v hrubém domácím produktu na hlavu jsme lepší než Portugalsko a Řecko.“ A co více, v této disciplíně jsme prý předběhli dokonce i Španělsko. Výborně. Díky tomu se všichni lidé v Česku můžou zcela po právu dmout pýchou. 

V Česku si jednoduše žijeme naprosto všichni úžasně a spolu s jedním z předchůdců v Babišově funkci se můžeme lidí všude jinde ptát: „Kdo z vás to má?“ Z toho, co bylo řečeno v projevu, můžeme očekávat, že nám zbývá už jen pouhý rok, maximálně dva do chvíle, kdy se od pana premiéra dozvíme, že se Česko stalo rájem na zemi!

Sebereflexe by panu premiérovi prospěla 

Ale teď vážně, opravdu je situace tak růžová, jak nám ji 1. ledna líčil náš pan premiér? Já myslím, že ne a trocha sebereflexe by Andreji Babišovi vůbec neuškodila. Je docela škoda, že v novoročním projevu nebyly zmíněny také další žebříčky. Třeba srovnání spokojenosti s kvalitou dálnic nebo dostupnosti mobilních dat za cenu 30 €. V obou z nich Česko figurovalo téměř na chvostu.  

Anebo by mohl pan premiér třeba někdy zmínit i celosvětové srovnání, které ukazuje, že Česko bylo kvůli seškrtání peněz na prevenci v letech 2010 až 2018 zemí s pátým největším nárůstem počtu nově nakažených virem HIV. Zvýšení činí hrozivých 128 procent! Na pomyslném vrcholu žebříčku zveřejněného evropskou verzí portálu Politico stojí Filipíny (203 procent). Za ním následuje Egypt (196 procent), Madagaskar (193 procent) a Černá Hora (129 procent). Na šestém místě za Českem skončilo Slovensko se 106 procenty. Zvláště poslední zmíněné srovnání by nás mělo opravdu znepokojovat. Co budeme dělat, pokud bude počet nových pacientů s HIV i nadále růst tak závratným tempem?

Z výše uvedeného vyplývá jediné. Až nám zase premiér bude říkat, jak se celému Česku daří, nebylo by od věci mu připomenout, že tato vláda v řadě věcí také naprosto selhala. Třeba právě vinou snížení peněz na prevenci HIV je jasné, že tato vláda hazarduje se životy lidí jako nikdo před ní. V tomto by sebereflexe skutečně neuškodila!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]