Zeď nářků není židovská, tvrdí UNESCO. Kdo hlasoval pro kontroverzní rezoluci?

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve čtvrtek schválila rezoluci, ve které pomíjí židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě. V Izraeli vyvolal tento krok obrovskou vlnu pobouření. Podle židovského státu jde o antisemitské a absurdní rozhodnutí. Palestinské ministerstvo zahraničí krok UNESCO uvítalo.

Chrámová hora je předmětem dlouhodobých sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí. Palestinci tvrdí, že Izraelci chystají změnu statu quo, což ale Izrael popírá.

Nová rezoluce používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze muslimské názvy a kritizuje Izrael za „provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost“ oblasti.

Pro přijetí rezoluce hlasovali: Alžírsko, Bangladéš, Brazílie, Čad, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Írán, Libanon, Malajsie, Mauritius, Mexiko, Maroko, Mosambik, Nikaragua, Nigérie, Omán, Pákistán, Katar, Rusko, Senegal, JAR, Sudán a Vietnam. Šestnáct z nich jsou země s muslimskou většinou, ve třech je muslimů více než 10% a pouze ve třech méně.

Při hlasování se zdrželi: Albánie, Argentina, Kamerun, Pobřeží slonoviny, Salvador, Španělsko, Francie, Ghana, Řecko, Guinea, Haiti, Indie, Itálie, Japonsko, Keňa, Nepál, Uganda, Paraguay, Jižní Korea, Svatý Kryštof a Nevis, Slovinsko, Srí Lanka, Švédsko, Togo, Trinidad a Ukrajina.

Proti návrhu hlasovali pouze USA, Velká Británie, Nizozemí, Litva, Německo a Estonsko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com