Zelení a piráti chtějí rezignaci Haška kvůli vymyšlené mluvčí

Eric Drooker

Koalice Strany zelených a České pirátské strany vyzývá hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), aby odstoupil z vedení kraje a zároveň z čela kandidátky ČSSD do říjnových krajských voleb. ČTK to dnes sdělila spolupředsedkyně jihomoravských zelených Jana Leitnerová. Podle ní jsou důvodem Haškovy lži v případu fiktivní mluvčí Lucie Proutníkové a další pochybení. Předseda ČSSD Roman Hanák ČTK řekl, že sociální demokraté nebudou naskakovat na výzvy zelených a že je vše účelové. Haška k celé záležitosti vyslechne v pondělí, na pozici lídra kadidátky ho však hodlá ponechat. Hašek rezignovat nehodlá.

Zelení vidí k odstoupení Haška hned několik důvodů. „Je to několik příkladů lží. Michal Hašek lhal v přímém přenosu o schůzce v Lánech po volbách v roce 2013 i nedávno o fiktivní mluvčí. Člověk, který lže bez okolků občanům, nemá ve vedení kraje co dělat,“ uvedla Leitnerová. Bývalá mluvčí kraje Denisa Kapitančiková potvrdila, že za pseudonymem Lucie Proutníková, z jejíhož e-mailu chodily novinářům zprávy o Haškově činnosti, se skrývala odsouzená lobbistka Jana Mrencová. Hašek přitom dříve popřel, že by Proutníkovou znal. Podle Kapitančikové přitom kraj Mrencové za rozesílání zpráv platil ročně 400.000 korun.

Zeleným vadí i podezření ze zneužívání veřejných prostředků pro vlastní prospěch. Mladá fronta Dnes ve čtvrtek informovala o tom, že kraj zaplatil 200.000 korun za to, aby vycházely o Haškovi pozitivní články na portálech parlamentnilisty.cz a krajskelisty.cz. Ze smlouvy, která koluje na internetu, je sice objednání článků o kraji zřejmé, v popisu služeb však Haškovo jméno nefiguruje.

Hašek výzvu k odchodu z vedení kraje nevyslyší. „O rezignaci kvůli hnojometné kampani předvolebně rozpoutané stranickým listem ANO neuvažuji. Náš kraj je úspěšný a je také třeba, aby se v záplavě negativních zpráv, jejichž lídrem je právě stranický list ANO – brněnská MF Dnes, lidé mohli dozvědět pozitivní informace o prací kraje,“ uvedl Hašek.

Předseda Hanák označil výzvu k rezignaci za účelovou. „Začíná předvolební boj a je smutné, že tyto hry rozehrávají média, která nejsou nezávislá a jsou ve vlastnictví politického konkurenta,“ řekl ČTK Hanák. Uvedl, že nepředpokládá, že by ČSSD měnila volebního lídra, což může učinit do pondělí. „Nechceme se nechat zatlačit do kouta Mladou frontou, ale chceme prezentovat výsledky ČSSD za osm let práce na kraji,“ dodal Hanák. Haška si ke kauze mluvčí i k vynaloženým penězům za prezentaci kraje vyslechne v pondělí večer, na kdy svolal schůzi předsednictva krajského výkonného výboru. Hašek je nyní na dovolené a záležitost považuje za politický boj.

S výzvou k rezignaci z funkce hejtmana nesouhlasí opoziční krajský zastupitel Jan Vitula (TOP 09). „Měsíc a půl před volbami je to zbytečné. Je potřeba upustit od teatrálních manévrů a je nutné chtít od hejtmana vysvětlit, o co jde. Musí říct, proč mluvčí zapíral, když ji měl, a proč platil peníze. Celé mi to přijde jako padlé na hlavu,“ uvedl Vitula. Podle něj Hašek z kandidátky neodstoupí. „Samotná ČSSD by však měla zvážit, jestli je dobrým reprezentantem, když má na triku takové podivné věci,“ dodal Vitula.

Piráti zároveň upozornili, že se nedávno kraje dotazovali, zda platí Mrencovou nebo fiktivní Proutníkovou a že kraj odpověděl, že ne. Mluvčí kraje Eliška Windová na dotaz ČTK, zda měl kraj v minulosti nějaké smlouvy s Mrencovou nebo s firmami, v nichž figuruje, odpověděla, že kraj spolupracoval s Producentským centrem Profil. V něm Mrencová figuruje. „Spolupráci tedy nepopíráme,“ uvedla Windová.

Mrencová letos dostala od soudu podmínku za to, že měla bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petrovi Horkému za peníze slibovat ovlivnění novinářů. Portál Seznam.cz zveřejnil nově video, na němž Mrencová označila veškerá obvinění za nepravdivá. Uvedla, že politiku už čtyři roky nedělá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner