Zelení chtěli, aby Zeman ocenil dobrovolníky. Ten to odmítl

Eric Drooker

Strana zelených (SZ) odeslala před týdnem prezidentu Zemanovi otevřený dopis, ve kterém ho žádala, aby při příležitosti udílení státních vyznamenání ocenil také české dobrovolníky, kteří se aktivně podílejí na řešení uprchlické krize. Podle zelených jsou odvaha a nasazení dobrovolníků, kteří ve svém volném čase a za vlastní prostředky pomáhají uprchlíkům, v souladu s hodnotami, za které se české státní vyznamenání uděluje.

Zelení v dopise připomněli loňské udělení Řádu bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi, kterým Zeman ocenil záchranu stovek dětí před hrůzami války. Mnozí uprchlíci, kteří v současnosti přicházejí do Evropy, také utíkají před válkou a je potřeba jim pomoci.

Eric Drooker

“Mnoho z vámi dříve oceněných osobností spojuje odvaha, statečnost nebo hrdinství. Jsme přesvědčeni, že pomoc českých dobrovolníků, kteří ve svém volném čase a za své vlastní prostředky pomáhají, je přesně takovým případem,” uvádí v dopise předsedkyně SZ Jana Drápalová a senátor Václav Láska (SZ) a dodávají: “Domníváme se, že ocenění běžných občanů, kteří pomáhají zmírňovat utrpení lidí, prchajících před válkou, je v plném souladu s hodnotami, za které se udělují česká státní vyznamenání.”

Zelení se dlouhodobě staví na stranu slabších a solidaritu svými aktivitami potvrzují i jejich členové. Příkladem jde třeba Monika Horáková z Iniciativy Hlavák, Michal Berg, evropský koordinátor pomoci dobrovolníků, Jan Skalík, který je hlavním architektem pomoci v terénu, či Olga Pavlů, která iniciovala sbírku v Pardubicích, a desítky dalších zelených po celé ČR.

Dobrovolníci si často odnášejí nepříjemný pocit, že státy a vládní úřady v mnoha zemích Evropy svou funkci neplní, jak by měly, a jejich důvěra ve stát a demokracii tak klesá. “Vědomí, že důležitosti a hodnoty jejich práce si je vědom nejvyšší státní představitel, by tuto důvěru pomohlo obnovit,” uvádí zelení v dopise.

Zelení zároveň vyzývají všechny, kterým není osud migrantů lhostejný, aby se do dobrovolnické pomoci zapojili. Přehledné informace najdou nawww.pomocuprchlikum.cz.

archiv

Co na to Zeman
Prezident Zeman však dobrovolníky, kteří ve svém volném čase za své vlastní prostředky zachraňují uprchlíky leckdy před smrtí hladem nebo umrznutím, neocení. Ústy svého mluvčího vzkázal, že je s obsahem dopisu seznámen, ale nebude na něj odpovídat. Srovnání se Sirem Nicholasem Wintonem je podle Zemana nemístné, protože podle něj Sir Nicholas Winton pomáhal neokázale, současní dobrovolníci se však okázale chlubí svou činností na sociálních sítích a v médiích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner