Zelenského ikonická bunda byla vydražena za 2,5 milionu. K aukci přispěl i Kličko

Volodymyr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Velká Británie se dlouhodobě profiluje jako jedna ze zemí, která chce Ukrajině pomoci v boji proti okupačním vojskům Ruské federace. Není proto s podivem, že se do mezinárodního charitativního programu zapojil i prestižní aukční dům Christie’s. Ten na své aukci v Londýně nabídl v dražbě známý oděv Volodymyra Zelenského s jeho podpisem či procházku Kyjevem s jeho starostou.

Celosvětový program, v němž se již podařilo získat milion liber (téměř 30 milionů korun), se nyní představil v britské galerii Tate Modern. Zde ho prezentovala dražba, pořádaná pod hlavičkou Christie’s. Největším lákadlem aukce byl především legendární zelený oděv ukrajinského prezidenta, informoval web CNN. „Dnes celý svět vzhlíží k muži, který má na sobě obyčejnou fleecovou bundu,“ uvedlo ukrajinské velvyslanectví ve Velké Británii ve videu zveřejněném na twitteru.

(Týdeník FORUM)

V ní Volodymyr Zelenskyj mnohokrát vystoupil před světem, aby přiblížil, jaká zvěrstva zažívá jeho země po invazi ruských vojsk. Prezident ve videohovoru před časem promluvil i k britským poslancům, shromáždění OSN či na udílení hudebních cen Grammy. Prostřednictvím videa se Zelenskyj spojil i s účastníky akce „Brave Ukraine“ v Londýně. Zde hovořil o britském premiéru Johnsonovi jako o „statečném Borisovi“, který se nebál cestovat do válečné zóny na Ukrajině.

Dražba podepsané Zelenského bundy přinesla do finanční sbírky celých 90 tisíc liber (zhruba 2,5 milionu korun), k dispozici byly i hračky věnované ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou, fotografie zesnulého fotografa Maxe Levina či prohlídka Kyjeva, kterou povede starosta města a boxerská legenda Vitalij Kličko.

„Ať už dražíte Volodymyrovu bundu za 50 tisíc liber, mimochodem chci mnohem vyšší nabídky, nebo dražíte prohlídku Kyjeva se starostou Kličkem, stojí to za to, sáhněte si do svědomí,“ vzkázal před aukcí Boris Johnson. „Podpořte dnes večer Ukrajinu, přátelé, aby velké starobylé evropské hlavní město Kyjev už nikdy nemohlo být ohroženo a aby Ukrajina mohla být opět celá a svobodná,“ dodal.

Většina prostředků, které se vyberou ve sbírce, půjde na dovybavení Západoukrajinského specializovaného dětského lékařského centra, uvedlo ukrajinské velvyslanectví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články