Zelenskyj chce speciální tribunál pro řešení válečných zločinů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain

Pro rozsouzení zločinů spojených s ruským útokem na Ukrajinu je zapotřebí zvláštního tribunálu, míní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AFP to dal najevo na konferenci, kde zástupci asi čtyř desítek zemí a Mezinárodního trestního soudu (ICC) debatovali o vyšetřování válečných zločinů spáchaných během téměř pět měsíců trvajícího konfliktu. Kyjev tvrdí, že dosud identifikoval 127 podezřelých z válečných zločinů.

„Stávající soudní instituce nemohou dohnat k zodpovědnosti všechny viníky. Je tím pádem potřeba zvláštního tribunálu pro rozsouzení zločinů ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl ukrajinský prezident.

(Týdeník FORUM)

O možnosti zřídit samostatný tribunál tento týden hovořili zástupci Evropské unie po jednání ministrů spravedlnosti členských zemí v Praze. Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders a český ministr spravedlnosti Pavel Blažek řekli, že takový postup by nebyl možný bez souhlasu dalších velmocí. Blažek dodal, že vznik „ad hoc tribunálu“ není vyloučený.

Ruské ozbrojené síly jsou Ukrajinou a jejími spojenci na Západě obviňovány z nespočtu válečných zločinů po vpádu Moskvy do sousední země na konci února. Agentura AP se svými partnery zaznamenala 338 potenciálních válečných zločinů. Eurokomisař Reynders v úterý připomněl, že se v této souvislosti aktuálně vede přes 20 000 vyšetřování, která individuálně vedou jednotlivé země nebo vyšetřovací tým pod záštitou ICC.

Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová dnes podle agentury Reuters uvedla, že Kyjev dosud zahájil stíhání 127 lidí podezřelých z válečných zločinů. Prvním odsouzeným se stal v květnu 21letý ruský voják Vadim Šišimarin, který byl shledán vinným z vraždy neozbrojeného civilisty na severovýchodě Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články