Zelenskyj hovořil na Radě bezpečnosti OSN. Můžeme se ještě spolehnout na mezinárodní organizace?, ptal se

Volodymyr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím videa mluví k Radě bezpečnosti OSN, kde má být na dnešním mimořádném zasedání hlavním tématem ruský masakr v ukrajinské Buče. Podle Zelenského budou odhaleny další, horší případy masového zabíjení civilistů ruskými vojáky.

Zelenskyj poděkoval za příležitost promluvit k zástupcům OSN. Připomněl, že v Buče, odkud se včera vrátil, ruská vojska páchala zločiny na všech obyvatelích, zabíjela celé rodiny a pálila své oběti. Ukrajinský prezident vyzval, aby všichni vzpomněli na tyto oběti, na lidi, kteří byli zastřeleni do zad, i na ty, které ruští vojáci naházeli do studní nebo je nechali mrtvé na ulicích.

Eric Drooker

„Je to stejné jako u ostatních teroristů, jen tady to páchají jednotky členského státu OSN. Kde je ta bezpečnost, kterou má garantovat Rada bezpečnosti?“ ptal se Zelenskyj. „Svět vidí, co napáchala ruská armáda v Buče poté, co ji okupovala, ale svět teprve uvidí, co se dělo v dalších okupovaných městech a regionech naší země. Zeměpisně se možná lišíme, ale zločiny jsou všude stejné a odpovědnost je nevyhnutelná,“ dodal.

„Dámy a pánové, chci vám připomenout článek jedna charty OSN, tedy smysl naší organizace, který je v tom, že je třeba zajistit mír a ten udržovat. To, co dělá Rusko na Ukrajině, jsou ty nejhorší válečné zločiny, které jsme viděli od konce druhé světové války. Ruská armáda ničí ukrajinská města, pálí je, ostřeluje je, způsobuje hlad, ostřeluje humanitární koridory. Dokonce vyhazují do vzduchu kryty, kde se schovávají civilisté, hlavně, aby bylo zabito co nejvíce lidí. Buča je bohužel jen jediný příklad toho, co okupanti dělají v naší zemi,“ pokračoval ukrajinský prezident s tím, že existují další města a vesnice, o nichž se svět teprve dozví, jako například Charkov či Mariupol.

Zelenskyj také připomněl, že ruská strana bude podíl na masakru v Buče odmítat, stejně jako tomu bylo při sestřelení malajského letadla a v dalších případech. Existují ovšem důkazy, včetně satelitních snímků, které jasně ukazují, že civilisty zabili Rusové. „Chceme všechny viníky pohnat k zodpovědnosti a stejný zájem by měla mít i OSN,“ řekl prezident Ukrajiny.

„Musíme ukázat válečným zločincům, že budou všichni potrestáni. Rusko si myslí, že je kolonizátor, chce naše bohatství, chce změnit Ukrajince v otroky. Jsou rabována města i vesnice, kradou všechno, od jídla až po zlaté náušnice, které strhávají z uší,“ upozornil Zelenskyj. „Nerespektují vůbec nic, pokud to bude pokračovat, budeme se moci spolehnout jen na vlastní sílu, už ne na mezinárodní právo nebo mezinárodní organizace. Pokud si myslíte, že tato situace ještě nenastala, musíte ihned začít jednat,“ vzkázal prezident napadené země zástupcům OSN.

Eric Drooker

Zelenskyj také připomněl dřívější konflikty: „Svět nechtěl vidět okupaci Krymu, válku proti Gruzii, neviděl útoky na Moldavsko, neviděl, jako Rusko chystá výchozí body pro další konflikt. Armáda a ti, kteří jí velí, musí být pohnáni před spravedlnost a všichni, kdo vydávali tyto zločinné rozkazy, musí být postaveni před trestní tribunál.“

„Musíme transformovat systém OSN, a proto navrhuji svolat globální konferenci, kde bychom stanovili, jak budeme celkový bezpečnostní systém reformovat. Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby budoucí generace po nás zdědily efektivní a funkční OSN, které je schopné garantovat bezpečnost a přinutit agresory k míru. OSN, které je schopno potrestat ty, kdo tato pravidla poruší,“ řekl Volodymyr Zelenskyj Radě bezpečnosti.

„Můžete udělat vše, co bude ve vašich silách, aby zavládl mír, nebo můžete reformovat tento systém a pracovat ve jménu míru. Pokud neexistuje alternativa, tak další možností by bylo rozpustit OSN,“ řekl ukrajinský prezident, který požádal přítomné, aby věnovali minutu svého času a podívali se na video, které poslal. To však kvůli technickým problémům nebylo možné přehrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články