Zelenskyj i Erdogan. Tahle jména se objevují mezi kandidáty na Nobelovu cenu za mír

Volodymyr zelenskyj (Офіс Президента / se souhlasem)

Volodymyr zelenskyj | FOTO: Офіс Президента / se souhlasem

Mezi zveřejněnými kandidáty na letošní Nobelovu cenu za mír převažují osobnosti, které nějakým způsobem souvisí s konfliktem na Ukrajině či situací v Rusku. Píše to agentura AFP. Navrhovatelé zveřejnili například kandidaturu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či ruského opozičníka Alexeje Navalného. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by Nobelův výbor znovu vybral jméno odkazující na konflikt na Ukrajině či stav lidských práv v Rusku.

Nominace na Nobelovu cenu za mír výbor přijímá do úterý. Seznam kandidátů Nobelův výbor zveřejňuje až po 50 letech. Navrhovatelé však tuto lhůtu dodržovat nemusí a svými favority se často rádi pochlubí, píše AFP.

Jiří Pospíšil (TOP 09) (Zbyněk Pecák / se souhlasem)

Nominaci od jednoho norského poslance dostal ukrajinský prezident Zelenskyj. Od téhož zákonodárce dostal nominaci i Jens Stoltenberg za příkladnou práci ve funkci generálního tajemníka NATO. Šéf pákistánského senátu pak navrhl tureckého prezidenta Erdogana za jeho úsilí o mír během konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Na Nobelovu cenu za mír je navržen také ruský opoziční politik Navalnyj či publicista Vladimir Kara-Murza.

Po dvou letech, kdy cenu dostali aktivisté z Běloruska, Ukrajiny a Ruska a před nimi ruský novinář Dmitrij Muratov, je však málo pravděpodobné, že by Nobelův výbor znovu vybral laureáta z tohoto regionu, domnívá se norský analytik Henrik Urdal. „Je nezbytné zaměřit reflektory i na další mezinárodní problémy v jiných částech světa,“ říká Urdal.

Letošního laureáta oznámí Nobelův výbor na začátku října. Každoročně osobnost či organizaci vybírá z několika stovek nominací.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články