Zelenskyj: Od Ruska si všechno vezmeme zpět. Je to nutnost a jen otázka času

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ČTK)

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa | FOTO: ČTK

Přinášíme krátké shrnutí posledních událostí ohledně bojů na Ukrajině, jak je uvedla CNN.com. Ukrajinské síly jsou v Severodoněcku v „tvrdé obranné pozici“, protože na předměstí Luhansku pokračují intenzivní boje. Je to poslední velká ukrajinská bašta v regionu. Ruské jednotky se snaží převzít kontrolu nad východem Ukrajiny.

Zde jsou nejnovější informace o ruské válce na Ukrajině:

Nepřetržité útoky v Severodoněcku: Ruské jednotky se snaží obklíčit východoukrajinské město, které ostřelují, a šéf vojenské správy Luhanské oblasti v neděli prohlásil, že situace se „ještě více zkomplikovala“. Serhij Hajdaj v prohlášení uvedl, že v oblasti bylo zničeno 60 domů a v sutinách byli nalezeni dva mrtví lidé. V nedělní operační aktualizaci Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uvedl, že Rusko „provedlo útočné operace v oblasti města Severodoněck“, kde „boje pokračují“. V sobotu šéf civilní vojenské správy v Severodoněcku uvedl, že ukrajinské síly jsou v „tvrdé obranné pozici“, protože na okraji města zuří boje.

(Týdeník FORUM)

Ruský velvyslanec odmítá obvinění z válečných zločinů: Ruský velvyslanec ve Spojeném království v neděli odmítl obvinění z válečných zločinů v ukrajinském městě Buča. Andrej Kelin to uvedl v rozhovoru pro pořad BBC „Sunday Morning“ a popřel, že by ruské síly ostřelovaly civilisty. Měsíc trvající ruská okupace Buči a dalších čtvrtí v okolí Kyjeva si vyžádala stovky mrtvých. Ruské jednotky se koncem března stáhly poté, co se jim nepodařilo hlavní město obklíčit.

„Žádná jednání“ o referendu: Zástupce vedoucího Ruskem jmenované správy v okupovaném Chersonu prohlásil, že region neuspořádá referendum o formálním připojení k Rusku, dokud v oblasti a v blízkých regionech Oděsa a Mykolajiv neustanou boje. Kirill Stremousov v sobotu řekl, že v současné době „neprobíhají žádná jednání o referendu“, ale že „později oznámíme, kdy se nějaké hlasování nebo plebiscit uskuteční“. Ukrajinští představitelé již dříve varovali, že Ruskem dosazení správci připravují fingované hlasování.

Zelenskyj: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu v sobotu prohlásil, že jeho země si od Ruska „vezme vše zpět“. „Je to nutnost,“ řekl Zelenskyj, „a je to jen otázka času. Každý den ve stejnou dobu se čas do osvobození zkracuje. Všechno, co děláme, je pro to.“ Přiznal však, že situace v Donbasu zůstává obtížná, zejména v oblastech Severodoněcka, Lysyčanska, Bachmutu a Popasna.

Zelenskyj dnes navštívil ukrajinské vojáky na frontě v Charkovské oblasti a tamní správní metropoli. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář. Jde o první oficiální cestu Zelenského mimo Kyjevskou oblast od začátku ruské invaze na Ukrajinu. „Riskujete své životy za nás všechny a za svou vlast,“ poděkoval ukrajinský prezident vojákům, kterým u příležitosti návštěvy předal dary a vyznamenání.

Jednání mezi Tureckem a zástupci Finska a Švédska ohledně členství v Severoatlantické alianci nebyla na očekávané úrovni, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara podle něj nemůže souhlasit s tím, aby do NATO vstoupily země, které podporují terorismus. Informovala o tom dnes turecká televizní stanice TRT Haber.

Turecko vzneslo námitky proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance a zdrželo tak dohodu, která by umožnila historické rozšíření v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Poslední Erdoganovy výroky naznačují, že jeho odpor k rozšíření Aliance trvá. „Dokud bude hlavou Turecké republiky Tayyip Erdogan, rozhodně nemůžeme souhlasit, aby do NATO vstoupily země podporující terorismus,“ řekl turecký prezident, který se v sobotu vrátil z Ázerbájdžánu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]