Zelenskyj požádal Putina, aby vrátil vybavení z ukrajinských lodí

FB Volodymyra Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Putina, aby vrátil ukradené věci. | FOTO: FB Volodymyra Zelenského

Putin si telefonoval s ukrajinským prezidentem Zelenským, s nímž chtěl probrat tranzit i přímý prodej svého plynu, a k překvapení Kremlu ho Zelenskyj požádal o vrácení chybějícího vybavení z ukrajinských lodí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem podle serveru rbc.ru poznamenal, že je důležité, že Rusko vrátilo Ukrajině lodě, které jí minulý rok vzalo. Zároveň ale také dodal, že je třeba, aby vrátilo i veškeré zařízení, které z plavidel demontovalo, včetně zabavené dokumentace. Referovala o tom kancelář ukrajinského prezidenta.

Kremelská tisková služba informaci podala tak, že se prezidenti „dotkli tématu lodí vrácených Kyjevu.“

Lodě Berďansk a Nikopol Rusko vrátilo spolu s remorkérem Jany Kapu. Zabavilo je před rokem po incidentu v Černém moři. Záminkou k tomu se Rusku stalo údajné narušení domnělé ruské státní hranice. Rusko následně zadrželo tři ukrajinská plavidla i s jejich posádkami. Ukrajina už minulý týden oznámila, že obdržela lodě bez vybavení. Především chyběly zbraně, střelivo, počítače, rádio a navigační přístroje.

Advokát ukrajinských námořníků Nikolaj Polozov vysvětlil, že všechny tyto položky jsou v trestním řízení věcným důkazem. Podle něj by konečné rozhodnutí o zabaveném zařízení měl učinit soud.

Velitel ukrajinského námořnictva Igor Vorončenko 20. listopadu oznámil, že na lodích mimo jiné chybějí mísy i osvětlení toalet. FSB to popřela a tvrdila, že lodě Rusko předalo v pořádku a  s veškerým vybavením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner