Zelenskyj se na začátku února setká s šéfy zemí Evropské unie

Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová (Evropská unie)

Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová | FOTO: Evropská unie

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se 3. února sejdou na summitu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Médiím to ve čtvrtek sdělil mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Neupřesnil však, zda bude místem konání schůzky Brusel jako v případě klasických unijních summitů.

„Mohu potvrdit, že summit EU – Ukrajina se uskuteční 3. února a že prezident Zelenskyj dostal otevřenou pozvánku k návštěvě Bruselu,“ uvedl mluvčí Barend Leyts. Zda se lídři skutečně sejdou v belgické metropoli, ale přímo nepotvrdil. Tématem jednání by měla být zejména další podpora EU pro Ukrajinu, která má od ledna dostávat pravidelnou finanční pomoc.

Prezident Zelenskyj během svého projevu v americkém Kongresu (President of Ukraine / se souhlasem)

Zelenskyj od únorového začátku války pravidelně na dálku hovoří během summitů s vrcholnými představiteli zemí EU, osobně se s nimi však dosud mimo území Ukrajiny nesešel. Do Kyjeva za ním dosud přicestovala řada z nich, mezi prvními již v březnu český premiér Petr Fiala.

Ukrajinský prezident tento týden odjel na první zahraniční cestu od začátku ruské invaze a ve Washingtonu se sešel s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články