Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s poukazem na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody nebyl oznámeny. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zatím není ani jasné, co budou dále dělat.
Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: „Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu.“
V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, Zelenskyj vyzval ukrajinské diplomaty, aby získali pro Ukrajinu mezinárodní podporu a vojenskou pomoc.
Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedáno na sebe upozornil otevřeným dopisem,ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech.
Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.
Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.
Melnyk je velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.
Vizitka ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise (53):
– Ukrajinským velvyslancem v ČR se Perebyjnis stal v lednu 2017, ve funkci nahradil Boryse Zajčuka, kterého odvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zajčuk o uvolnění požádal v březnu 2016 poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.
– Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Perebyjnis v Česku aktivně účastní veřejných akcí na podporu Ukrajiny. Jako host vystoupil například na březnovém benefičním koncertu na pražském Václavském náměstí, na festivalu Rock for People a na březnovém Febiofestu převzal cenu Kristián za umělecký přínos pro ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Jako host promluvil také na dubnovém volebním kongresu Občanské demokratické strany (ODS) v Praze či na volebním sjezdu KDU-ČSL v Ostravě. „Česko je lídrem dodávek pomoci na Ukrajinu, tahounem zpřísnění sankcí a místem fenomenální solidarity“, řekl například na sjezdu ODS.
– Ukrajinská ambasáda v ČR krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu založila sbírkový účet na podporu ukrajinské armády, na který od dárců dosud obdržela přes 1,3 miliardy korun. Naprostá většina peněz byla podle Perebyjnise využita na nákup zbraní a vojenské techniky.
– Koncem června na sebe Perebyjnis upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Podle kritiků film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní.
– V 90. letech a na počátku tisíciletí působil Perebyjnis rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.
– Od roku 2006 do roku 2008 působil jako generální konzul Ukrajiny ve slovenském Prešově, poté byl do roku 2011 ukrajinským velvyslancem ve Švédsku. V letech 2014 až 2015 byl tiskovým mluvčím ukrajinské diplomacie. V letech 2015 až 2017 byl velvyslancem v Lotyšsku.
– V září 2018 zaslal Perebyjnis kritický dopis České televizi, ve kterém protestoval proti odvysílání polského filmu Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, který zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc polských občanů banderovci (příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek). Podle Perebyjnise některé „zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející“. Promítání filmu v Kyjevě bylo již dva roky předtím na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí zrušeno.
– V lednu 2019 se ohradil proti slovům bývalého prezidenta Václava Klause, který v televizi Prima označil za největší bezpečnostní problém právě Ukrajinu, kterou podle něj Západ „ponouká“ k provokacím proti Rusku a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi. Perebyjnis se v reakci na twitteru Klause zeptal, zda jeho vyjádření znamená souhlas s těmi, kteří si mysleli, že to v roce 1938 bylo Československo, kdo vyprovokoval „opatrně a střízlivě“ uvažujícího Hitlera.
– Vystudoval Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka. V roce 1992 absolvoval program pro mladé diplomaty ze zemí střední a východní Evropy na nizozemském Institutu pro mezinárodní vztahy Clingendael v Haagu, o sedm let později absolvoval ukrajinský bezpečnostní program na americké Harvardově univerzitě. Podle ukrajinských médií ovládá angličtinu, ruštinu, češtinu a slovenštinu.
– Narodil se 9. listopadu 1968 v Ternopilu na západě Ukrajiny.
– Je ženatý, s manželkou Olhou mají dceru.