Zelenskyj vyznamenal statečného pilota. Sestřelil rakety i drony, při katapultování si udělal selfie

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Přestože vzdušný prostor měl být podle mnoha prognóz slabým místem ukrajinské obrany, našla se výjimka. Pilot, který před napadením Ruskem odešel z ukrajinské armády a s létáním úplně skončil. Nyní je však hrdinou a významného ocenění se dočkal i od Volodymyra Zelenského.

Major Vadym Vorošilov přestal pro ukrajinské letectvo pracovat v červenci 2021, tehdy odmítl prodloužení pětileté smlouvy, kterou s armádou měl. Jako důvod svého rozhodnutí Vorošilov podle deníku Daily Mail uvedl dlouhou pracovní dobu, nízký plat, nevyhovující stroje, na nichž létal a zvyk letectva svalovat vinu na piloty, kdykoli dojde k nehodě. „Vždycky obviňují pilota,“ řekl Vorošilov listu Kyiv Post. „Nezáleží na tom, zda šlo o lidský faktor, nebo o technickou závadu,“ dodal.

Po invazi okupačních vojsk se ovšem Vorošilov vrátil do služby. Od té doby se stal postrachem ruských leteckých sil. Při bitvě v západní části střední Ukrajiny Vorošilov, volacím znakem „Karaja“, sestřelil dvě rakety a pět íránských sebevražedných dronů.

Jeden z nich ovšem explodoval blízko jeho letounu MiG-29 a ukrajinský pilot, pořezaný na tváři a krku, tak byl nucen se katapultovat. 

Aby však ukázal, že je v pořádku, udělal si před dopadem na zem selfie se zakrvácenou hlavou, ale především vztyčeným palcem. Ke snímku na sociálních sítích napsal: “Nikdo a nic nás nemůže zlomit!”

Měsíc po bitvě, 5. prosince, udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Vorošilovovi titul „Hrdina Ukrajiny, Řád zlaté hvězdy“. Poté, co se pilot zotavil ze svých zranění, vrátil se do vzduchu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články