Zeman a Babiš. Kamarádství moci a bankovek. Babiš zázračně vydělal za vlády Zemana

Řada komentátorů, která sledovala středeční jmenování Babiše premiérem, se shodla na jednom: Miloš Zeman a Andrej Babiš při ceremoniálu a následné tiskovce vystupovali jako dva dobří kamarádi. V tom se ceremoniál lišil od všech dosavadních. Ano, působili tak, protože jsou kamarádi již mnoho let. Už od devadesátých let, kdy měl Miloš Zeman moc coby premiér a Andrej Babiš chtěl peníze. Rozjetých spolu měli několik obchodů. Babiš například chtěl od státu koupit Unipetrol (Zemanova vláda mu ho za nevýhodných okolností skutečně přihrála, Babiš ale nezaplatil). A také za mimořádně podivných okolností získal část Agrofertu.

Případ před časem popsali Reportéři ČT. Mělo to být takto: Babiš byl tehdy ne majitelem, ale jen manažerem v Agrofertu. Toužil však společnost získat. Část akcií proto v roce 1999 nakoupil od převážně státní společnosti Spolana Neratovice za podmínek pro tento podnik extrémně nevýhodných, jak uvádějí dobové účetní dokumenty.

Z dokumentů společnosti Spolana totiž vyplývá, že svůj desetiprocentní podíl v Agrofertu Babišovi prodala neratovická chemička za 2,5 milionu korun. Naopak z dokumentů Agrofertu vyplývá, že v době, kdy Babiš těchto deset procent kupoval, měl Agrofert vlastní kapitál 3,68 miliardy korun. Desetiprocentní podíl měl tedy hodnotu 368 milionů korun. Spolana tak tímto obchodem přišla o 365,5 milionu korun. Ty by v té době zadlužené Chemičce výrazně pomohly. Později její oddlužení zaplatili daňoví poplatníci. Tato pro stát nevýhodná a pro Babiše naprosto mimořádně výhodná transakce se uskutečnila v době, kdy vedl vládu Miloš Zeman.

Pikantní je, že v době této transakce bylo v Agrofertu 56 milionů nerozděleného zisku. Koupí deseti procent společnosti tak Babiš získal nárok na deset procent tohoto zisku. Tedy za 2,5 milionu získal nárok na 5,6 milionu a k tomu samozřejmě podíl na majetku v hodnotě 368 milionů korun.

Reportéři dále zjistili, že Babiš pravděpodobně nemohl mít své legálně vydělané peníze na to, aby Agrofert postupně skoupil. Podle dokumentů, které nový premiér zveřejnil, si do roku 2000 legálně vydělal osm milionů korun. Avšak v letech 1999 a 2000 postupně nakoupil 45 % akcií Agrofertu, který měl v té době kapitál 3,68 miliardy korun. Poslední doložený odhad hodnoty společnosti je z roku 1997, tehdy měla hodnotu přes 900 milionů korun a v dalších letech dále rostla. V roce 1999 už Agrofert vykazuje vlastní kapitál zmíněných 3,68 miliardy. A na získání téměř poloviny tak velké společnosti mělo Babišovi podle jeho daňových přiznání stačit osm milionů. „Za osm milionů Andrej Babiš v podstatě neměl šanci (koupit 45 procent akcií). To bychom v té době rádi koupili všichni,“ řekl reportérům daňový expert Tomáš Goláň.

A jak na tato zjištění reagoval Andrej Babiš? „Nevidím důvod, proč odpovídat, musel bych to dohledat. Nevím, proč bych měl všem sdělovat svoji podnikatelskou činnost. Jsem dnes politik. Dělám si analýzu všech vašich pořadů. Točíte pořady účelově, děláte to selektivně. Agrofert jsem kupoval už dávno, samozřejmě jsem měl peníze, určitě jsem si nepůjčil,“ sdělil reportérce místopředseda vlády Babiš na závažné podezření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner