Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše, aby řešili stávající vládní krizi. Jak se ale zdá, situace se k řešení neposunula. Předseda vlády navíc prohlásil, že si nemyslí, že hlava státu porušuje Ústavu a kompetenční žaloba by nic neřešila.

„Pan prezident vyslovil svůj názor. On má pozitivní názor na pana Staňka,“ řekl Babiš.

Babiš tvrdí, že Zeman neměl žádné požadavky. Poté odmítl odpovědět na otázky Ondřeje Kundry z Respektu. „Já na vaše nesmysly nebudu reaovat,“ prohlásil.

„Závěrem této schůzky je to, že jsem se dnes poprvé sešel s panem prezidentem na čtyři oči,“ uvedl Babiš. Ukazuje se, že se Zemana přesvědčit nepodařilo. „Já souhlasím s názorem pana prezidenta, že pan Šmarda není vhodný kandidát na ministerstvo kultury,“ doplnil.

Novináři se také ptali na to, co by Babiš dělal, kdyby Zeman podobně postupoval v případě ministra za hnutí ANO. „To není otázka na mě,“ řekl.

Předsednictvo hnutí ANO ve středu večer dospělo k závěru, že prezident by měl akceptovat požadavek na odvolání ministra Staňka a následně jmenovat kandidáta, kterého sociální demokracie navrhne. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že hnutí podporuje smírné řešení krize. Babiš členům vedení podle něho naznačil možné cesty k řešení, možnost výměny ministerstev mezi koaličními stranami mezi nimi není.

V pátek se Zeman sejde v Lánech s Hamáčkem a Staňkem. ČSSD chce v návaznosti na to řešit situaci v pondělí na jednání předsednictva strany.

Revue Forum Banner