Prezident Zeman a šéfredaktor Lidových novin Léko chválí Marii Benešovou a připomněli její boj s „justiční mafií“. Stejný deník ji ovšem před časem označil za mafiánku, když jako ministryně spravedlnosti v Rusnokově vládě vyšla vstříc miliardáři Tykačovi a dostala se do sporu se svou nástupkyní Helenou Válkovou.
[ctete postid=“245818″ title=“Benešová v Babišově dresu. Čapí hnízdo považuje za hru pseudomoralistů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zeman-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-v-babisove-dresu-capi-hnizdo-povazuje-za-hru-pseudomoralistu/“]245818[/ctete]
Nikoli překvapivé souznění našli prezident Miloš Zeman a deníky vydávané Agrofertem při hodnocení nastupující ministryně spravedlnosti. Marie Benešová je především Zemanův člověk, ale současně měla v minulém volebním období blíže k hnutí ANO, než k Sobotkově ČSSD, za kterou kandidovala do sněmovny. Opakovaně podpořila Babišovy postoje a zásadně zpochybnila i kauzu Čapí hnízdo.
Nebojí se justiční mafie
Zeman naznačil, že by uvítal jmenování Benešové už krátce předtím, než rezignoval ministr Jan Kněžínek. Když se tak stalo samospádem událostí, vyjádřil se na její adresu v Soukupově pořadu na TV Barrandov (25. 4. 2019).
Prezident se snažil vytvořit dojem, že s nominací své poradkyně nemá nic společného. S pomocí Soukupových návodných otázek zlehčoval obavy spojované s jejím jménem, neboť její volba vyvolává v justici i advokacii výrazný odpor.
Důvodem jsou nejen její úzké vazby na okruh Hradu, který se nezdráhá zasahovat do živých soudních kauz, ale i její chování a některé svérázné postoje, když například podpořila Babišovu a Zemanovu tezi, že je u nás možné objednat trestní stíhání.
Tento výrok opakovaně odmítla Soudcovská unie. „To obvinění je velmi vážné. Narušuje důvěru v právní stát a chod orgánů činných v trestním řízení,“ prohlásila její prezidentka Daniela Zemanová. Podle ní dosud nikdo v tomto směru nepředložil žádné objektivní důkazy.
Zeman je jiného názoru a vyslovil přání, aby Benešová jako ministryně v tomto smyslu jednala. Ocenil její pracovitost a energičnost. „Tak já ji znám dlouhá léta a vždycky to byla žena, která se nebála. Nebála se justiční mafie. Někteří lidé se jí bojí proto, že tam přichází člověk, který to prostředí zná. A to je strašně riskantní pro tyto případné nové justiční mafie,“ prohlásil, aniž by se kdokoli ohradil.
Mocenské zájmy podnikatelských skupin
Podobně pochvalně komentovaly jmenování Marie Benešové deníky Babišova vydavatelství Mafra. Nejdále zašel šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko (26. 4. 2019), který se pustil na hodně tenký led. Za kulisami odvěkých bitev o rezort spravedlnosti podle něj stojí „většinou mocenské zájmy finančních a podnikatelských skupin, které tu či onu stranu s kořeny v 90. letech, kdy se u nás hlavně v oblasti privatizace kalila ocel, otevřeně či skrytě platí“.
Má na mysli i současný stav, kdy Andrej Babiš, jenž v té době za podezřelých okolností budoval svoje impérium, kvůli prosazení svých mocenských zájmů založil politickou divizi ANO, kterou financuje? Léko rovněž připomněl, že Benešová odvážně pojmenovala „zhoubný systém justiční mafie“.
Jenže už nedodá, že sama jako nejvyšší státní zástupkyně v éře žraloků Mrázka, Pitra, Krejčíře a Babiše selhala, což dokládá mizivý výsledek propagandistické Zemanovy „Akce čisté ruce“.
Léko se dokonce snaží dovodit, že nová ministryně spravedlnosti nebude podléhat Zemanovi a jeho okolí. Prý v „mnohém“ s prezidentem nesouhlasí a na rozdíl od jiných se to nebojí říct. Zkušenosti však hovoří o něčem jiném.
Benešová si dobře uvědomuje, komu vděčí za svoje znovuvzkříšení ve vládě a cokoliv závažnějšího udělá, bude se Zemanem konzultovat. Podle osobních svědectví se tak chovala už v roli nejvyšší státní zástupkyně za jeho vlády. Obezřetnost vůči jejímu působení je tedy plně na místě.
Mafiánkou snadno
Je pozoruhodné, jakou parabolu od tohoto chvalozpěvu opsaly Lidové noviny za období, kdy přešly do vlastnictví Agrofertu, a jejich redakci už vedl šéfredaktor Léko. O tom svědčí komentář, který Benešovou nepopisuje jako hrdinnou bojovnici proti justiční mafii, ale naopak jako mafiánku (5. 2. 2014, „Mafiánkou snadno“).
„Marie Benešová se ráda staví do role nejrozhodnější bojovnice proti zlořádům, a přitom neváhala vykonávat špinavou práci třeba pro nechvalně známou exhejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou,“ připomínají Lidové noviny.
Narážejí tím na skutečnost, že Benešová jako advokátka podala za krajský úřad trestní oznámení na oznamovatele korupce a kritiky předražených zakázek z evropských fondů Leo Steinera a současnou senátorku Alenu Dernerovou. Následné policejní vyšetřování těchto dějů se odehrávalo v revíru hejtmanky, její dobré známé.
Deník se především pozastavil nad tím, že se Benešová jako ministryně spravedlnosti v Rusnokově vládě bez důvěry pokusila učinit krok, který by mohl zajistit definitivní beztrestnost miliardáři Pavlu Tykačovi v kauze tunelování CS Fondů, v objemu přesahujícím 1,2 miliardy korun.
Nevěrohodná osoba
Koncem roku 2013, tedy už po předčasných parlamentních volbách, kdy se Benešová v barvách ČSSD dostala do sněmovny, podala stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona. Kvůli údajným procesním chybám navrhla zrušit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který umožnil obnovení Tykačova stíhání. Pokud by jí Nejvyšší soud vyhověl, případ by byl promlčen.
„Že by paní Benešová měla na severu Čech, kde působí jak pan Tykač, tak i ona, nějaké zájmy? Chce-li ČSSD bojovat proti kmotrům, šibalům, tunelářům a podvodníkům všeho druhu, potřebuje pro tento úkol věrohodné osoby,“ uzavírají Lidové noviny.
Dnes tuto osobu vybral premiér Andrej Babiš do vlády na stejný post určený hnutí ANO, a šéfredaktor Léko na ni pěje oslavné pajány.
Válková proti Benešové
Situace kolem šestého nejbohatšího muže v zemi Pavla Tykače s odhadovaným majetkem 30 miliard korun, který je dnes součástí Zemanovy delegace v Číně a za jeho vlády působil jako poradce ministra financí, je však ještě pikantnější.
[ctete postid=“245352″ title=“Jak Benešová bojovala proti korupci? Žalobami na její oznamovatele“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/04/benesova-01-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Babiš obhajoval jmenování Marie Benešové potřebou posílit boj proti korupci. “ permalink=“https://forum24.cz/jak-benesova-bojovala-proti-korupci-zalobami-na-jeji-oznamovatele/“]245352[/ctete]
V téže době, kdy Lidové noviny popisovaly Marii Benešovou jako mafiánku, její stížnost pro porušení zákona v Tykačův prospěch stáhla její nástupkyně Helena Válková (ANO). Neshledala pro ni dostatečné argumenty. To ovšem vzhledem k pověstné pružnosti exponentů ANO neznamená, že si dnes obě dámy nebudou rozumět.
Koncem roku 2015 sice byl Tykač definitivně pro nedostatek důkazů osvobozen, nicméně zásah Benešové tohoto typu do probíhajícího řízení je používán zcela výjimečně. Důvody, proč tak ministryně spravedlnosti těsně před odchodem z funkce učinila, zůstávají dosud obestřeny záhadou, a jejich okolnosti šetřila i policie.
Do jiného světla se tak dostává Zemanova pochvala, že se Marie Benešová nebojí. Ani vycházet vstříc „miliardářům, jejichž moc za posledních 20 či 25 let nevídaným způsobem vzrostla“, o kterých dnes takto Léko píše jakožto o jejích protivnících. Mezi tyto miliardáře ovšem patří i majitel Agrofertu, jemuž hrozí obžaloba.