Zeman a Mynář měli opět ovlivňovat soudce. Kvůli volebnímu zákonu

Miloš Zeman a Vratislav Mynář  (ČTK)

Miloš Zeman a Vratislav Mynář | FOTO: ČTK

O volební zákon se velmi aktivně a nad rámec svých pravomocí zajímal prezident Zeman i jeho kancléř Mynář. Podle informací serveru Seznam Zprávy se měl Hrad obrátit na ústavní soudce s úmyslem je ovlivnit, aby „zákon roku“ zamítli.

Zákon, který je nezbytně nutný pro to, aby se mohly odehrát letošní volby do poslanecké sněmovny, byl před svým podpisem v centru zájmu prezidenta republiky. Ten obeslal všechny ústavní soudce, aby do volebního zákona nezasahovali.

()

Kromě toho se však do celé věci vložil i Vratislav Mynář. Ten měl podle zjištění serveru Seznam Zprávy kontaktovat Jaromíra Jirsu, soudce ÚS, aby nehlasoval pro zrušení pravidel znevýhodňujících voliče koalic a malých politických stran.

Soudce ovšem pokyny z Hradu nevyslyšel, navíc o Mynářově telefonátu informoval na plénu Ústavního soudu. To potvrdil i předseda ÚS Pavel Rychetský: „Dopis pan prezident poslal všem patnácti soudcům, a že doktoru Jirsovi volali z Hradu, to také vím.“

Jirsa nechce o tom, co s hradním kancléřem probírali, hovořit. „Já záznamy z tajné porady senátu nekomentuji, to se na mne nezlobte,“ sdělil Seznamu. Ten kontaktoval i Vratislava Mynáře, ale odpovědi se nedočkal. Seznam Zprávy totiž patří mezi média, kterým Hrad odmítá sdělovat jakékoliv informace.

Není to poprvé, kdy se Mynář snaží ovlivnit některého ze soudců. Před pěti lety se kancléř snažil naléhat na Josefa Baxu kvůli Plzeňské teplárenské, v roce 2017 Mynář oslovil Libora Vávru, předsedu Městského soudu v Praze, aby zjistil, jak soud rozhodl ve věci vydání Jevgenije Nikulina.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]