Johana Hovorková: Zeman a Ovčáček jsou Babišovi klauni

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. | FOTO: ČTK

Fakt, že chování prezidenta Miloše Zemana už dávno překročilo všechny myslitelné i nemyslitelné meze, je známý. 17. listopadu se také mnoho jeho odpůrců sejde, aby opět dali najevo svůj nesouhlas a znepokojení.

Zajímavé na plánovaných akcích je to, že ač si všechny kladou za cíl obranu české demokracie, žádná není namířena proti tomu největšímu nebezpečí: Andreji Babišovi.

Prezident se vyjadřuje jako hulvát, uráží, na koho si vzpomene, a ve světě dělá ostudu. Je skvělé, že to mnoho lidí nenechává chladnými a jsou ochotni proti tomu veřejně vystupovat.

Je skvělé, že mnoho Čechů nechce, aby si celý svět myslel, že všichni v této zemi jsou nevychovaní obdivovatelé Vladimira Putina. A je samozřejmě skvělé, že už teď se velká část lidí snaží najít osobnost, která by mohla být zvolena příště.

Ministrem financí a vicepremiérem české vlády je jeden z nejbohatších podnikatelů, který navíc vlastní dvoje noviny, zpravodajský server nebo rádio. Za svobodná média, jeden z nejdůležitějších pilířů demokracie, který v České republice pomalu slábne, nikdo 17. listopadu pravděpodobně protestovat nebude. Červenou kartu pro Andreje Babiše tisíce lidí nezvednou, přestože právě on ohrožuje svobodu, kterou si ten den budeme připomínat, nejvíce.

Nikomu to ale zjevně moc nevadí, naopak – poslední průzkum přisuzuje hnutí ANO 30 procent hlasů.

Kdykoli promluví Miloš Zeman a sdělí národu jeden ze svých bonmotů, všichni ho kritizují, média se mohou přetrhnout, kdo věc okomentuje dříve, sociální sítě jsou plné znechucených výkřiků. Jenže právě Zeman dělá Babišovi tu největší službu: strhává na sebe pozornost, přestože reálně nemůže ve fungování České republiky změnit téměř nic. Ostrá vyjádření v médiích, která jsou proti němu namířena, vyvolávají dojem, že je možné říci cokoli a kritizovat kohokoli. A Babiš si zatím plíživě a v klidu ukrajuje větší a větší části moci.

V příštích dnech si toho jistě o svobodě poslechneme mnoho. Zdánlivě jí tady máme ještě hodně. Jenže v zemi, kde je možné shodit demokraticky zvolenou vládu tím, že státní zastupitelství ve spojení s ÚOOZ zorganizuje monstrózní policejní akci, aby se poté bez problému stal místopředsedou vlády stal někdo, kdo si zároveň koupil média (a kdo má takový vliv a moc jako Babiš), je opravdu čas začít se o tuhle svobodu bát.

Neohrožují nás komická vystoupení Jiřího Ovčáčka ani opilost Miloše Zemana nad korunovačními klenoty. To všechno jen zakrývá nový režim, který se u nás Andrej Babiš snaží nastolit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]