Na Slovensku probíhají rozsáhlé policejní operace zaměřené na kriminální vazby policistů, justice, státní správy a vlivných oligarchů. Do korupčních kauz jsou zapleteny osoby, které byly různým způsobem propojeny i s českými vysoce postavenými politiky.
Slovenský specializovaný soud poslal do vazby šest bývalých vysoce postavených policejních důstojníků v čele s policejním prezidentem Tiborem Gašparem. Patří mezi ně i bývalý ředitel Národní kriminální agentury (NAKA) Peter Hraško a další bývalí vedoucí představitelé ozbrojených složek, zadržení před několika dny v rámci operace „Očistec“.
Po razii policejní jednotky NAKA jim bylo vzneseno obvinění z několika trestných činů, mimo jiné pro zločin založení, zosnování a podpory zločinecké skupiny, korupce a zneužívání pravomoci veřejného činitele.
Mafie ovládla stát
Slovenský server Denník N zjistil, že se Tibor Gašpar a další zatčení policejní funkcionáři setkávali na tajných schůzkách s nitranským oligarchou Norbertem Bödörem, kde jim podle výpovědi svědků dával pokyny a dělili si úplatky.
O tom, že policii ve skutečnosti řídil Bödör, který měl blízko k Ficově straně Smer-SD, psala slovenská média už před několika lety. Nyní tyto spekulace potvrdilo vyšetřování. Vlivný miliardář, Gašparův vzdálený příbuzný, je od léta obviněný kvůli podezření z obří korupce spojené s evropskými dotacemi.
Bödör rovněž úzce kooperoval s jiným kontroverzním podnikatelem, Marianem Kočnerem, spojovaným s vraždou novináře Jána Kuciaka. Vyšetřovatelé zjistili z jejich šifrované komunikace, že spolu řešili detaily z policejního vyšetřování a nezákonně získané informace z policejních databází.
Slovenský premiér Igor Matovič tuto policejní akci ocenil jako speciální péči strážců zákona o „desítky přátel Roberta Fica a Petra Pellegriniho“ z časů vlády Smeru-SD. Udělá prý všechno, aby se doby, kdy „mafie ovládla stát“, už nikdy nevrátily.
Hamáčkův poradce
Na této „speciální péči“ je pikantní hlavně osoba bývalého policejního prezidenta Gašpara, který od 1. srpna 2018 do konce roku 2019 působil jako poradce ministra vnitra Jana Hamáčka. Do služeb šéfa ČSSD nastoupil poté, kdy musel koncem května 2018 odstoupit z čela policie.
To se odehrávalo ve vypjaté atmosféře po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Gašpar byl považován za spřežence Ficovy garnitury, která se dostala pod silný veřejný tlak, a desetitisíce lidí na demonstracích požadovaly jeho rezignaci.
Proto bylo překvapivé, že si Hamáček vzápětí vyžádal jeho angažmá, což vyvolalo vlnu kritiky. Jako ministr vnitra musel disponovat důvěrnými informacemi o Gašparových kontaktech, což se projevilo jeho současným obviněním. Šéf ČSSD dodnes věrohodně nevysvětlil, proč si najal bývalého policejního prezidenta napojeného na mafii.
Vazba na Hrad
Vyšetřování vraždy nakonec vedlo k pádu Ficovy vlády, rozkolu strany Smer-SD a výměně politické garnitury. Po nástupu premiéra Matoviče se rozjelo masivní vyšetřování, přičemž první policejní operace s názvem „Bouře“ proběhla letos v březnu.
Během razie bylo zadrženo třináct soudců spojovaných s kauzami miliardáře Kočnera, obviněného z několika trestných činů. Je podezřelý z objednání vraždy Kuciaka, padělání směnek a podplácení soudců. Soudní řízení stále běží, zatím nepadly pravomocné rozsudky.
Kromě soudců bylo zatčeno několik dalších lidí, mezi nimi bývalá náměstkyně ministra spravedlnosti Monika Jankovská. Podle vyšetřovatelů úzce spolupracovala s Kočnerem, jemuž podle zachycené telefonní komunikace pomáhala v obchodním sporu se soukromou televizí Markíza.
Jankovská je rovněž vyšetřována kvůli privatizačním kauzám ve prospěch dalšího miliardáře, Milana Fiľa. Objevují se zprávy o politických zásazích do justice v oligarchův prospěch. Fiľo je rovněž propojený s českými politickými špičkami. Je úzce navázaný na Zemanovu šedou eminenci Martina Nejedlého.
Mečiarův oligarcha
Slovenský magnát zbohatl díky přátelství s bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. „Díky němu se stal v polistopadové privatizaci nejsilnějším hráčem papírenského průmyslu. Před krizí přikoupil i několik slovenských masokombinátů,“ popisuje slovenský portál Trend.
Fiľo patří mezi sponzory strany Smer-SD. 700 tisíc korun také věnoval na vánoční koncerty na Pražském hradě. V roce 2018 převzal od prezidenta Miloše Zemana jako mecenáš umění státní vyznamenání Za zásluhy. Zařadil se tak mezi oceněné sponzory hlavy státu, což je proti minulosti naprostá anomálie.
Třetí navazující operace s názvem „Vichřice“ proběhla koncem října. Policie zadržela a obvinila z korupce a jiných trestných činů mimo jiné dalších pět soudců. Mezi nimi je soudce Nejvyššího soudu Josef Kolcun, podezřelý z přijetí dvou úplatků v celkové výši 1,1 milionu korun.
Soudce z Babišova procesu
Stojí za pozornost, že soudce Kolcun, obviněný z korupce, byl kromě těchto kauz předsedou tříčlenného senátu, který v roce 2017 rozhodl ve prospěch Andreje Babiše ohledně jeho žaloby, že je v dokumentech StB veden jako její agent neoprávněně. Slovenský ústavní soud později jeho rozhodnutí zrušil. Ústav paměti národa spravující svazky StB totiž neměl být žalovanou stranou. Ústavní soudci zároveň upozornili na nezákonný postup Nejvyššího soudu.
Andrej Babiš se už osm let soudí o oprávněnost záznamů ve svazcích komunistické tajné policie. V současné době platí, že po sérii soudních sporů nemá čisté lustrační osvědčení. Stále je evidovaným agentem StB pod krycím jménem Bureš. Případ dosud nekončí a po několika zvratech ho znovu projednává krajský soud.
Mezitím se však změnila vláda a masivní vyšetřování dává tušit, že se mění doba. Pokud se Babiš nakonec bude muset soudit s ministerstvem vnitra, bude to pro něj tvrdší oříšek než v éře Roberta Fica, se kterým udržoval nadstandardní vztahy.
Ty časy se už nevrátí a nabízí se slovenská inspirace. Při pohledu na stav vyšetřování Babišových kauz by to chtělo pořádnou „vichřici“ i u nás. Zároveň se ukazuje, že česko-slovenské mafiánské struktury neznají hranice.