Zeman blahopřál Babišovi k tomu, co se nestalo. Ví snad něco víc?

ČTK

Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš - dva populisté těžkého kalibru | FOTO: ČTK

Když se v pondělí objevila informace o tom, že trestní stíhání Andreje Babiše končí, mnozí se zaradovali. Kromě devíti obviněných také prezident Zeman. Neváhal ani chvíli a hned přispěchal s blahopřejným dopisem, který premiérovi poslal. Jak se však ukázalo, kauza Čapí hnízdo pokračuje a Babiš stále nemá vyhráno. Spletl se Zeman, protože čerpal informace z médií, nebo už ví, jak to bude s obviněním ministerského předsedy?

Po středečním vyjádření nejvyššího státního zástupce to vypadá, že informace Deníku N o tom, že trestní stíhání Babiše a jeho „kumpánů“ bylo zastaveno, neplatí. Pavel Zeman sice oznámil, že sám neví, jak se kauza vyvíjí, což ani ze své pozice nemůže, ale jedním si je téměř jistý. Jaroslav Šaroch stíhání s největší pravděpodobností nezastavil.

Prý by to vypadalo jinak, míní žalobce. Pokouší se tak zmírnit emoce, které se od začátku týdne velmi rozvířily. Málokdo totiž dokáže pochopit, jak někdo může během chvíle změnit svůj právnický názor, který zastává dlouhé čtyři roky.

Zvláštní ovšem je, že nepotvrzené informaci, navíc z médií, uvěřil i prezident. Zeman přeci nesnáší novináře a zrovna Deník N je kvůli svému zájmu o Jaromíra Soukupa na seznamu nenáviděných. Proč by tedy najednou hlava státu přebrala spekulaci z internetových novin a rychle začala psát dopis Babišovi?

Nabízí se otázka, zda hradní Zeman neví o něco víc než Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství. Přeci jen, prezident málokdy vypustí informaci, kterou by nezískal nějaký bonus. V případě Babiše to může být například informační náskok, kterým dokáže svým kritikům, že má stále dlouhé prsty.

Možné je ovšem i to, že chtěl Zeman jenom naštvat všechny ty, kterým vadí jeho mocenský pakt s šéfem hnutí ANO. Provokaci má prezident v krvi a nevynechá jediný moment, kdy může škodit.

V tomto případě se však zdá pravděpodobnější varianta, že na Hradě už vědí. A radují se. Jejich rejdy s premiérem totiž budou moci pokračovat. Také přijde čas pomsty. Na ten se Zeman určitě moc těší a bude Babišovi vždy, když bude třeba, po ruce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner