Zeman je buran, když nejde na Vlkův pohřeb, prohlásil Kalousek

Eric Drooker

Nezájem prezidenta republiky o účast na pohřbu zesnulého kardinála Vlka pobouřil Miroslava Kalouska. Ten se ve svém vyjádření nebál označit Miloše Zemana za burana, který nerespektuje lety zažitá pravidla. Podle předsedy TOP 09 si v historii hlava státu a hlava církve vždy projevovali úctu, přestože se třeba neměli rádi. To Ovšem Zeman nerespektuje.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že místo Zemana bude na pohřbu, který se uskuteční v sobotu v katedrále sv. Víta, pouze věnec, který Hrad pošle.  Je čitelné, že Zeman se tak mstí za kritiku, kterou za svého života kardinál Vlk nešetřil. Podle vyjádření Ovčáčka se ale jedná o jinou věc. „Pan prezident není pokrytec jako někteří politici, kteří vydávají tklivá prohlášení, a přitom zcela nedávno pořádali billboardové kampaně proti církvi,“ oznámil novinářům.

Tato slova však neunikla pozornosti a ostrému odmítnutí mnoha politiků, včetně Kalouska, který zareagoval v Parlamentních listech. „Ve více než tisícileté historii zemí Koruny české se hlava církve a hlava státu měli rádi jen výjimečně. Většinou se rádi neměli. Přesto si navzájem projevovali úctu,“ upozorňuje předseda TOP 09.

„Například i tím, že si chodili navzájem na  pohřeb, protože tím vyjadřovali úctu té instituci, ne osobní názory na tu osobu. To je přirozené chápání přirozené pozice, kterou zrovna ten člověk zastává, ať už je arcibiskup, nebo prezident,“ vysvětluje Kalousek. „Nechápe to jen buran. Tím bohužel pan prezident je,“ má jasno bývalý ministr financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]