Zeman by měl urychleně jmenovat vládu Petra Fialy

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Prezident Zeman by měl urychleně jmenovat vládu Petra Fialy. Důvody jsou více než jasné, situace v naší zemi není dobrá. Počet nakažených covidem strmě vzrostl, a Česká republika patří, co se týče lidí nemocných s touto chorobou, mezi nejpostiženější země v Evropě. Rovněž ekonomika je vinou předchozí koaliční vlády ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše ve špatné kondici. Kvůli nezodpovědné rozhazovačné politice Babišovců máme vysokou šestiprocentní inflaci a naopak náš ekonomický růst je od roku 2018 ze zemí Visegrádské čtyřky 2018 nejnižší. Jak je tedy patrné, Babišovo tolik halasně vykřikované Ano bude líp, se jaksi nekoná.

To všechno jsou pádné důvody k tomu, aby byla co nejdříve jmenována nová koaliční vláda SPOLU a PirSTAN, která vzešla z výsledku svobodných demokratických voleb do Poslanecké sněmovny, v čele s předsedou Petrem Fialou. Ta jediná má od voličů mandát k tomu, aby v příštích letech řídila tento stát. Naopak Babišův kabinet v demisi by už neměl činit žádná zásadní rozhodnutí.

()

Vše tedy nyní záleží na prezidentu Miloši Zemanovi, který by měl jmenovat novou vládu co nejrychleji. Je to v zájmu naší země, aby už budoucí ministři mohli co nejdříve začít s řešením současných vážných problémů. Obávám se však, že současná hlava státu bude pod nějakými záminkami dělat potíže při výběru nových šéfů resortů, aby se co nejdéle udržel u moci Andrej Babiš, který patří k jeho oblíbencům. Vždyť mu hned po volbách sliboval, že dostane dva pokusy na sestavení vlády. O Zemanovi je navíc známo, že se neumí přenést přes osobní nenávist k některým lidem a dává přednost své uražené ješitnosti před zodpovědným přístupem.

Je sice pravdou, že Zeman již jmenoval Petra Fialu premiérem, ale toto gesto ještě nic neznamená. Nový premiér nemá žádné pravomoci do doby, než on a jeho ministři nepřevezmou své úřady. To je důležité si uvědomit, protože  někteří lidé už vytýkají nové vládě všemožné hříchy, přitom ta dosud nevládne. Někdy mám ovšem tušení, že tato nenávist je záměrně šířena proruskými dezinformačními weby, které se nemohou smířit s výsledky nedávných parlamentních voleb a tak hlásají pro ně typické lži a pomluvy. Pravdou však je, že zatím jsou všechna vládní rozhodnutí dílem Babiše a jeho ministrů a jen oni jsou za ně zodpovědni.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]