Náš pan prezident Miloš Zeman se rozhodl, že se zúčastní v Moskvě květnové vojenské přehlídky k výročí konce války. Pokud tedy nějaká bude, protože mezitím začal pochodovat virus. Lepší by ovšem bylo tam nejezdit, a to nikoli ze zdravotních důvodů.
Moskva je na vojenskou parádu už dlouho natěšená. Minulost je v podstatě to jediné, čím se režim může chlubit. Tedy pokud se vynechají některé nepříjemné momenty, které s válkou souvisí. Zatímco my mluvíme o druhé světové válce, pro ně je to „Velká vlastenecká válka“ a začíná až v létě 1941. Tehdy Hitler porušil smlouvu nazvanou pakt Ribbentrop-Molotov, jíž si SSSR a nacistické Německo rozdělily sféry vlivu. To i napříč Polskem, do kterého pak armády obou zemí ze dvou stran vpadly. Předtím Stalin zásoboval Hitlera strategickými surovinami, a to v době, kdy Britové osamoceně bojovali o přežití. To se ale nehodí připomínat, protože SSSR musí být vnímán jako osvoboditel a zachránce Evropy. Stejně tak je vadou na kráse masová vražda polských důstojníků a inteligence rukama katů z NKVD a po válce odvlékání lidí z obsazených zemí do Gulagu. Třeba bývalých exulantů, kteří utekli před bolševiky. Co na tom, že už byli dávno občany jiných států.
Tak dobře, spojenci pak válku nad Hitlerem vyhráli, padlo při tom velmi mnoho vojáků Rudé armády a to úsilí bylo enormní. Pokud ale sovětský voják padl do zajetí a nezahynul, čekaly ho po válce problémy a poslali ho do lágru. V tom zajetí přitom často skončil kvůli neschopnosti svých velitelů i samotného Stalina a protože ho poslali bojovat bez dostatečné výzbroje.
Tohle není slavné. Stejně jako různé „osvobozování“, třeba Maďarska sovětskými tanky v roce 1956 a Československa v roce 1968.
Ale i kdybychom to všechno pominuli a vynechali invazi do Afghánistánu (SSSR už přece neexistuje), je tu anexe Krymu a bombardování syrských civilistů. Od té doby je trapné a ostudné přihlížet mašírování okupačních vojáků autoritářského režimu.
Kremelská vláda ze všeho nejvíc připomíná fašistickou juntu. Označením „fašistický“ by se mělo šetřit a používat ho jen tehdy, kdy je to trefné, tedy na historické fašistické režimy nebo na ty současné, kde je podoba nápadná. Kremelská vláda ve skutečnosti fašismus nejen připomíná, ona je fašistická. Ruské představitele by to nejspíš rozčílilo, protože sami to nálepkování používají na každého, kdo se jim nelíbí. Hezká projekce, když najednou jsou ve skutečnosti fašisty oni. To je tak trpké, že to nemohou připustit. Ale jak nemluvit o juntě, když v zemi vládnou bezpečnostní složky a prezidentem je důstojník KGB.
Pokud se Zeman rozhodl, že na přehlídku pojede, dává najevo, s kým se spolčuje a čí temné činy mu nevadí. Ať si jede, ono už je to ve vší té ostudě jedno.
Rusové už kvůli koronaviru uvažují o tom, že by přehlídka mohla být bez diváků. Tak jednoho jim Miloš Zeman zajistí. Sebe. Prostě přátelství až za hrob a přes mnoho hrobů, co má Kreml na svědomí.