Jedna otázka kolem vládní krize napadla asi více lidí: Proč se Zeman chová tímto způsobem?
Server Neovlivni.cz tvrdí, že má k dispozici svědectví politika, který Zemanovy plány zná. Ten prý řekl: “Prezident ČSSD nikdy nezapomněl potupu, kterou mu připravila při dávné prezidentské volbě, kdy ho sociální demokraté sami potopili. To je jeho hlavní motivace. Když se objevil konflikt ohledně ministra Staňka, přišla ta situace, kdy to může ČSSD vrátit. Ví, že nemohou ustupovat do nekonečna a pomocí kauzy Staněk je k demisi dostrká.” A ještě: „Se Staňkem už jsou dohodnutí, že z vlády neodejde. SPD a komunisté podporu vládě, na jejíž personální složení budou mít vliv, nevylučují.”
Jenže to je přesně to, co nechce Andrej Babiš. Tady zase jiný zdroj, tentokrát z Babišova okolí, tvrdí: “Bojí se Okamury. Nevěří mu. Ví, že je nevyzpytatelný a dokázal by mu ve vládě udělat hotové peklo. Navíc míří na dost podobnou voličskou základnu, takže se obává, že by mu Okamura dokázal ukrást všechny líbivé kroky vlády.”
A nejen to, bojí se i Zemana, protože si myslí, že pak by mohl být jednou na řadě on.
Jsou to informace, které si nemůžeme ověřit, ale když se díváme na chování jednotlivých aktérů, odpovídalo by tomuto scénáři. Jde tady ale ještě o víc. Zeman si jistě pomstu umí užít, byť nebude dokonalá, protože někdejší pachatele už nemůže nijak postihnout. Stanislav Gross a Vladimír Špidla jsou (byť z různých důvodů) mimo dosah jeho moci a vlivu.
Může tady být ale ještě jeden motiv, a to je pokračování v práci na pronikání ruského vlivu. Především jde o dostavbu jaderných bloků, do čehož by se Rusové jistě rádi pustili. Překážka na cestě se ale jmenuje česká vláda. Zeman by potřeboval nějakou vlastní, nebo aspoň nějakou poddajnou. Pak by se daly dělat zajímavé věci.
Jaké? S tím už by pomohl třeba záhadný Zemanův poradce Martin Nejedlý, jednatel společnosti LUKOIL Aviation Czech, která skončila v likvidaci. Ten samý Nejedlý, který šel po Zemanově boku na setkání s Putinem a velvyslance Remka nechali potupně v předsálí. Nejedlý, který má mezeru v životopise, protože v 90. letech pobýval v Rusku a nevíme, co tam vlastně přesně dělal.
O nějakého Staňka na kultuře tady vůbec nejde.