Zeman by rád přijímal ruské dezertéry. V upřímné úmysly zasloužilého kolaboranta věřit nemusíme

MiIoš Zeman (ČTK/ZUMA/Tomas Tkacik)

MiIoš Zeman | FOTO: ČTK/ZUMA/Tomas Tkacik

Prezident Miloš Zeman si myslí, že by Česko mělo přijímat Rusy prchající před mobilizací. Tvrdil to v neděli v televizi CNN Prima News. Prý takoví lidé nejsou bezpečnostním rizikem. Vzhledem k jeho neschopnosti odhadnout bezpečnostní rizika není jeho názor zajímavý. Skoro.

Zeman má opačný názor než ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který ve čtvrtek ČTK sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují u nás podmínky pro udělení humanitárního víza. Již pomalu končící prezident soudí: „Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli. Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko.“

(Týdeník FORUM)

Na to, jestli jsou tito Rusové oběti a měli bychom ocenit, že se jim nechce bojovat proti Ukrajině, nebo že se prchající měli proti kremelskému režimu ozvat už dávno, panují různé názory. Pro každý z nich můžeme uvést dobré argumenty. Snaha zmizet nepochybně ukazuje, že něco jiného je polepit si auto symbolem Z a jít si poslechnout vlastenecký koncert, nebo jít skončit svůj život v ukrajinském bahně. Popřípadě se vrátit bez nohy a ruky. S tím patriotismem to nebude tak horké. Jiní rukují jako ovce.

Dráždivé je, že dokud Putinova ruka šmátralka nezačala pátrat v jejich řadách, nikdo z potenciálních odvedenců moc neprotestoval. A takhle bychom ty úvahy mohli vést nekonečně dlouho. Kdo si pamatuje poměry v ČSSR, tak ví, že k nějakým velkým protestům došlo až v posledním roce existence režimu a tam také nechodili všichni. Zavřených a zbitých mají v Rusku po protestech za minulé roky dost a zřejmě převládla skepse, jestli to všechno má nějaký smysl. Brutalita narostla, zákony značně přitvrdily. Zavřít mohou kohokoli skoro za cokoli.

Odmítnout narukovat je čistě „technicky“ v každém případě správné, a to bez ohledu na motivy. Jiná věc je, jak se na tyto lidi dívat, když chtějí odejít do zemí údajně dekadentního Západu. Bezpečnostní riziko to je a Zeman by ho neměl bagatelizovat, jak je jeho zvykem.

Momentální prezident se sice může cítit osobně poněkud zrazen Vladimirem Putinem kvůli zločinnému a navíc trapnému vpádu na Ukrajinu, jenomže co je Putin zač, se vědělo mnoho let. Stejně Zeman kolaboroval. Jako možnost s nenulovou pravděpodobností si klidně můžeme myslet, že by sem podivná osoba z Lán prostě chtěla natáhnout tisíce lidí, o jejichž loajalitě k demokracii a svobodě můžeme dost pochybovat. Na Putinovi už tolik nesejde, jeho pověst je tak mizerná, že jde už jen o ruské zájmy jako takové. Tedy zájmy těch, kdo dnes Rusko vedou.

Martin Lukoil Nejedlý ještě pořád straší v prostorách Hradu, jak je známo. Proč?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články