Zeman je v Číně šťastný: Setkání s čínskými komunisty proběhlo v soudružské atmosféře

Soudruzi Zeman a Si Ťin-pching s manželkami  na setkání v Pekingu 28. 4. 2 019 (repro z videa)

Soudruzi Zeman a Si Ťin-pching s manželkami na setkání v Pekingu 28. 4. 2 019 | FOTO: repro z videa

Soudruh prezident Miloš Zeman je šťastný. Povídal si v Pekingu celých 20 minut s čínským prezidentem soudruhem Si Ťin-pchingem. A o o toto štěstí se podělil se skupinou českých soudruhů, mezi nimiž byli ministři, miliardáři a sportovci. Byl tu třeba soudruh miliardář Pavel Tykač nebo také soudruh Jiří Šmejc, ale také soudruh hokejista Jaromír Jágr a také bývalý fotbalový reprezentant soudruh Pavel Nedvěd. Na závěr setkání se čeští soudruzi sešli s čínskými soudruhy v pekingské Velké síni lidu a soudružka ministryně Marta Nováková tu podepsala dvě memoranda o těsné a bratrské spolupráci mezi čínskými komunisty a českým pracujícím lidem.

Soudruh Zeman na začátku jednání řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Do Čínské lidové republiky přicestoval již popáté. Soudruhu prezidentovi Si Ťin-pchingovi představil členy své delegace. Zejména zmínil soudruha Šmejce, představitele firmy soudruha Petra Kellnera Home Credit, která v Číně poskytuje půjčky, nebo soudruha Jágra, který by se mohl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022. Poté zmínil, že je spokojen s jednáními s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC poté, když se její šéf a zemanův poradce soudruh Jie Ťien-ming ocitl ve vězení kvůli hospodářským deliktům. Zeman po jednání zdůraznil, že soudruh poradce ovšem již nyní ve vězení není. Takže dobrá zpráva z Číny!

Soudruh Miloš Zeman se velmi zajímal o čínský boj s korupcí. Proto se také setkal se členem stálého výboru politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny soudruhem Wang Chu-ningem, který má v Číně na starosti boj s korupcí. Soudruh Zeman nebyl totiž v této věci příliš úspěšný a rady evidentně potřebuje. Když vyhlásil coby premiér akci čisté ruce, tak tehdy skončil ve vězení jeho vlastní soudruh ministr financí.

Podle Zemanova mluvčího soudruha Jiřího Ovčáčka měly být hlavním tématem setkání prezidentů například české investice v Číně. Soudruh prezident Zeman je podle něj podpořil a prosil také o další čínské investice v České lidové republice. Premiér soudruh Andrej Babiš kupříkladu nedávno navrhl, aby čínské firmy tímto způsobem soudružsky postavily úseky dálnice D3 vedoucí z Prahy do Českých Budějovic.

Na pracovní jednání soudruha Zemana doprovodili i ministři dopravy soudruh Dan Ťok, průmyslu a obchodu soudružka Marta Nováková, ministr kultury soudruh Antonín Staněk, ministr životního prostředí soudruh Richard Brabec a ministr zemědělství soudruh Miroslav Toman. Přítomen byl i Zemanův poradce a spojka na soudruhy v Moskvě soudruh Martin Nejedlý a soudruh Pavel Nedvěd, který je ambasadorem čínské fotbalové ligy.

Celé jednání prezidenta České lidové republiky s vrcholnými představiteli Komunistické strany Číny proběhlo v soudružském duchu.

Zde je vývoj čínských investic v České republice podle České národní banky:

 

S využitím servisu ČTK

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner