Zeman byl vždy bez charakteru, tvrdí psycholog Sláma

Eric Drooker

Po nedávné diagnóze prezidenta Zemana, kterou zveřejnil neurolog Martin Jan Stránský, se přidal další významný odborník na lidskou psychiku. Klinický psycholog a spisovatel Bohumil Sláma svého kolegu v jeho názoru podpořil a zdůraznil, že prezident byl odjakživa postižen egoismem a narcismem, kdežto kritické myšlení mu dlouhodobě chybělo.

Podle Slámy byl Zeman vždy nadán velkou nápaditostí, tvořivostí neboli divergentním myšlením. „To, v čem jsme od přírody nejsilnější, a co po celý život nejvíc užíváme, se i při úpadku ostatních schopností drží nejdéle,“ tvrdí. „Nenechme se proto mýlit jeho „stále mladickou“ nápaditostí – jsou to jen trosky bývalé „slávy“,“ vysvětluje Sláma.

Zeman byl vždy narcista

Zeman se prý od dob, kdy v politice začínal, moc nezměnil. „Už když byl ještě v plné kondici, byl anomální či hraniční osobností s mimořádným, zejména verbálním intelektem, avšak silně poznamenanou narcismem a egoismem,“ myslí si psycholog. „Nikdy neměl rozvinuté kritické myšlení (nezaměňovat se schopností kritiky) – jednak se v něm nikdy dostatečně nevycvičil, jednak ho silně zkreslovala jeho deformovaná osobnost,“ je si jistý. „Vždy byl demagogem, lhářem a bezcharakterním, amorálním člověkem,“ říká velmi kriticky Sláma.

Jak se tvoří diagnóza

Sláma na svém blogu vysvětluje, jak on a jeho kolega ke svým závěrům došli. „Neurologové, psychiatři a kliničtí psychologové mají společné to, že sledují psychické a psychomotorické (pohybové) odchylky od normy a stanovují diagnózy,“ vysvětluje psycholog. „Čím je každý neurolog, psychiatr a klinický psycholog lepší a zkušenější, tím méně mu stačí, aby byl schopen dojít ke správnému závěru, a tím je i schopnější nahlédnout do kteréhokoli příbuzného oboru,“ dodává.

Ještě že Stránský neřekl vše, co si myslí
Sláma vyjádření Stránského chválí. „Široce humanitně vzdělaný neurolog Martin Jan Stránský má plné právo psychologicky charakterizovat kohokoli včetně prezidenta – jen mu slouží ke cti, že se k němu vyjadřoval opatrně a některé věci, které si jistě myslí, coby neurolog raději nezmínil,“ ocenil Sláma svého kolegu.

Stránský má o Zemanově stavu jasno

Důvodem Zemanových extravagantních výroků je podle Stránského i jeho způsob života. „Celoživotní styl pana prezidenta ho do jisté míry dohání,“ řekl pro DVTV Stránský. Na jeho zdraví prý mají negativní vliv cigarety nebo alkohol a dá se očekávat, že prezidentův stav se ještě zhorší. Podle významného neurologa je neúnosné, aby Zeman dál vykonával funkci hlavy státu, protože zlepšení nenastane. Duševní nemoc Zemana je však podle Stránského stejná jako u exprezidenta Klause, na jehož rozhodování prý také měla vliv.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]