Zeman chce nouzový stav i v květnu

Eric Drooker

Miloš Zeman je pro pokračování současného restriktivního způsobu boje s epidemií nového typu koronaviru v České republice. Liberálnější přístup, který k šíření nemoci COVID-19 zaujaly některé jiné země, například Švédsko, se podle něj totiž neosvědčil, řekl v pořadu Partie televize Prima. Tvrdil, že zatímco ve státech s volnějším pojetím epidemie sílí, v Česku ustupuje. 

Ustupování epidemie Zeman připsal restriktivním opatřením. Naopak ochrana zranitelných skupin lidí za současného rozvolnění opatření by podle něj měla nejistý dopad – Zeman při tom poukázal na rozdílné postoje expertů. Kvůli předběžné opatrnosti se proto přiklání k postupu, který už se jako funkční ukázal.

Diskuzi o tzv. promoření populace virem vyvolal tento týden výrok náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc COVID-19 prodělat. Zeman řekl, že se přiklání k „dosavadnímu restriktivnímu způsobu boje s epidemií“. Češi by měli současná omezení vydržet, dodal. „Epidemie ustupuje, za několik týdnů tyto roušky sundáme,“ ujišťoval.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promoření společnosti změnil poté, co vyšlo najevo, že Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu nakažených lidí. Zeman dnes nechtěl údaje zpochybňovat. Řekl, že nikdo nenabídl jinou sadu dat než Čína. „Až je nabídne, tak o tom budu uvažovat,“ uvedl. Odborníci by podle něj měli dodat alternativní údaje svědčící o opaku, jinak nespekulovat, radil navzdory zjevné skutečnosti, že komplexní sběr podobných dat v komunistické despocii není možný, přičemž snaha čínského režimu zamést epidemii v jejím počátku pod koberec je nyní už průkazná.

Zeman se podle očekávání vyslovil pro delší trvání nouzového stavu. Ten však není podmínkou pro trvání hygienických nařízení, zákazů a omezení, která brání rychlému šíření nákazy. Uvedená opatření totiž platí na základě zákona o veřejném zdraví. Nouzový stav naproti tomu je zneužitelný, což neuniklo ani vládě Andreje Babiše, který se na jeho základě nedávno pokusil upevnit svou moc. Navíc prospěl i potřebám Babiše-podnikatele, jehož firma ve velkém dodává státu např. dezinfekci.

Poslanecká sněmovna měla podle Zemana umožnit prodloužení nouzového stavu, který v ČR platí od 12. dubna, rovnou do 11. května, jak žádal kabinet. Prezident očekává, že jej bude nutno znovu prodloužit a že odhlasované prodloužení do 30. dubna znamená, že se budou muset poslanci předtím opět sejít a budou riskovat nakažení. „Ale samozřejmě respektuji rozhodnutí Sněmovny a vést válku kvůli čtrnácti dnům mi nepřipadá patřičné,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]