Zeman chce odvolání Blatného, šéfky SÚKLu i Petříčka. Tak tvrdě prosazuje Sputnik. Blatný: Neodstoupím. Petříček: Jde mu o Dukovany

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman bude chtít po Andreji Babišovi odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky SÚKL Ireny Storové. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Chce i konec šéfa diplomacie Tomáše Petříčka. Řekl to dezinformačnímu webu Parlamentní listy.

„Vzhledem k tomu, že mě vždycky zajímaly spíše překážky na cestě, tak bych chtěl říci, že dvěma největšími překážkami (k ruské vakcíně Sputnik V) jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. (…) Pokud se těmito vakcínami, ať ruskou nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé. Přičemž počet zemřelých už vyskočil na dvě stě za den. Proto oni (Blatný a Storová), a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí,“ řekl Parlamentním listům Zeman.

Knihy Free Czech Media a deníku FORUM 24 (FORUM 24)

Babiš na odpolední tiskové konferenci řekl, že změny ve vládě nejsou na stole. „Beru to na vědomí,“ řekl k vyjádření Zemana. „Žádné personální změny ve vládě teď nejsou na stole. Já to nechci komentovat, není potřeba abych to komentoval. Pod tlakem se necítím. Máme úplně jiné úkoly,“ zaznělo z úst premiéra.

Sám neodstoupím. Trvám na tom, že Sputnik V musí mít před možným využitím v ČR souhlas EMA,“ reagoval Jan Blatný.

Blatný v souladu s legislativou trvá na nezbytnosti schválení veškerých očkovacích látek Evropskou agenturou pro léčiva (EMA). Zeman by se měl setkat s Babišem v Lánech 22. března.

Proti slovům prezidenta se ohradila také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Mým posláním a také posláním mých kolegů na SÚKL je hájit veřejné zdraví. To děláme každý den a zůstane to tak. Naším úkolem je zajistit, aby se k lidem dostávaly jen bezpečné, kvalitní a účinné léčivé přípravky a těmi jsou i vakcíny proti covidu-19,“ napsala deníku FORUM 24 Irena Storová.

K věci se vyjádřil vicepremiér Jan Hamáček. „Platí dělba moci a platí to, že tím, kdo navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je předseda vlády, toto je věc premiéra. My se samozřejmě řídíme koaliční smlouvou, tam ty mantinely jsou jasně dány. Tak to je. Názor pana prezidenta je relevantní v rámci celé diskuze, nicméně znovu říkám, že tím, kdo navrhuje personální změny, je předseda vlády,“ uvedl.

Tomáš Petříček vidí za snahou o jeho odvolání také dostavbu Dukovan. „Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím a výměny ve vládě jsou jasně dány koaliční smlouvou, řekl Petříček pro Seznam Zprávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]