Zeman chce po Ústavním soudu zrušení části zákona zvaného lex Babiš

Andrej Babiš a Miloš Zeman (ČTK)

Andrej Babiš a Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Ústavní soudci se na plénu začali zabývat návrhem na zrušení části zákona o střetu zájmů, kterému se říká lex Babiš. Jednání je neveřejné a usnesení soud nevyhlásí. Podnět k Ústavnímu soudu dal prezident Miloš Zeman už před třemi lety – v únoru 2017. Zprávu přinesl server iRozhlas.

Prezident Zeman si myslí, že zákon o střetu zájmů je protiústavní a míní, že omezuje podnikání členů vlády. Chtěl by tedy, aby byly zrušeny tři jeho paragrafy. Bylo by to pro něj i určité osobní zadostiučinění, protože lex Babiš v roce 2016 po schválení Senátem vetoval, ale Sněmovna ho přehlasovala. Řízení trvá už skutečně dlouho a to se Zemanovi nelíbí. „Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz z loňského prosince, prezident svoji ústavní stížnost urgoval i přímo u šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Podle něj ale Zeman chtěl jen vědět, kdy soud rozhodne, ne jaký bude verdikt.“

Kromě Zemanovy stížnosti se na Ústavní soud s tím samým obrátili i poslanci Babišova ANO. Andrej Babiš sám neustále tvrdí, že mu tento zákon upírá základní práva. 

Celá věc je teď zvláště aktuální, protože už k nám dorazil finální audit Evropské komise o čerpání unijních dotací, a v něm se jasně říká, že premiér Babiš je kvůli vlastnictví holdingu Agrofert ve střetu zájmů a že tak porušuje české i unijní právo.

Tady je třeba vidět podstatu věci. Zákon neporušuje právo někoho podnikat a právo někoho sedět ve vládě (když do ní byl řádně jmenován). Řeší se to, jestli může někdo sedět ve vládě a současně podnikat. Tedy třeba zda může ovlivňovat z politické pozice i svůj osobní hmatatelný prospěch. Pokud by to dělat mohl, což je dost pravděpodobné, tak by tím ovšem narušoval principy svobodné ekonomické soutěže.

Podnikatel může dělat všechno možné: zavádět inovace, hledat nové trhy, nabírat a propouštět lidi, žádat o dotace a pobírat je. Pokud ale bude ještě navíc sedět ve významné politické funkci, kde se o okolnostech jeho podnikání rozhoduje, bude samozřejmě ve výhodě. Nikdo nemá povinnost takovému člověku věřit, že svého postavení nevyužije a nezneužije. Sedět ve vládě skutečně většina podnikatelů nemůže, tak velkou vládu nikdy mít nebudeme.

Kdyby náhodou Miloš Zeman a babišovci uspěli, pořád tady ještě budeme mít Evropskou unii, kterou zajímá, kam podle jejích pravidel evropské dotace plynou. Nejjednodušší by bylo, kdyby se Babiš ke svému podnikání vrátil, samozřejmě za dodržování zákonů. Přinejmenším už tvrdí, že doba, kdy „je líp“ už nastala, tradiční politiky a nemehla vyměnil za skutečné experty, o korupci se přestalo mluvit, takže zřejmě žádná není, tak má snad odpracováno, ne?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]