Zeman chce snést dračí vejce a zneužívat ústavu i po odchodu z funkce

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Miloš Zeman připomíná různá monstra z amerických hororů, ať už jde o kosmické příšery, nebo vraždící panenky. Když už se zdá, že obluda je poražena a můžeme dožvýkat popcorn a jít domů s pocitem, že dobro opět zvítězilo, nestvůrka náhle povstane a pustí se do poslední akce. Podle jedné příručky na psaní hollywoodských scénářů nastává tento moment v poslední čtvrtině filmu. Tam už je divák unaven, potřebuje na toaletu, tak chce přežít poslední západy slunce a polibky nad kostrou nebo šrotem zloducha. Právě tady je třeba zasadit úder.

Odcházející Zeman by se měl nacházet ve stadiu nazývaném v politice „chromá kachna“. Ještě má formálně funkci, ale celkem se od něj už nedá nic očekávat, nikdo takovou postavu už nebere moc vážně, protože sliby mocnáře na odchodu nemají hodnotu a je potřeba už jen něco skartovat a připravit krabice na stěhování dárkových popelníků či zarámovaných fotografií činovníka s diktátory.

()

A najít někde toho psa, co po legendární lánské schůzce Zemana s pučisty z ČSSD shrnul koberec a pan prezident pak zakopl a nemohl se k ničemu vyjadřovat. Takhle by to vypadalo v normální zemi. V zemi narušené se ale Zeman pokusí ještě o jednu (spíše více akcí), které mu zajistí budoucnost podle vlastních představ, dá mu možnost si nadále užívat poslední a nejvyšší rozkoš, co mu po vynucené abstinenci zbyla, tedy pomstu, a najít si nástupce podle svých představ.

Dračí vejce

Setkání Miloše Zemana a Andreje Babiše by za zdvořilostní povídání a příležitost k výměně pečiva mohl pokládat jen naprostý naiva. Řečeno lidově, Zeman sotva hodlá v důchodu jen číst knihy a občas nezávazně něco plácat do mikrofonů těch zbylých kdysi novinářů, co jsou ochotni se nechat urážet a dělat ze sebe potrubí, kterým zemanovská moudrost nad naše chápání poteče k lidu.

Jako kdysi Boris Jelcin, tak i Zeman potřebuje zajistit sobě a okolí beztrestnost. Pak je třeba pokračovat v tom, co bychom, kdyby na nás snad přišly nějaké konspirační myšlenky, mohli považovat za jednání sloužící zájmům Ruské federace, tedy rozkládat republiku zevnitř. Pověstná Zemanova mstivost je autonomní složka problému, ale je vhodným palivem toho všeho.

Jmenovat třeba před koncem mandátu předsedu Ústavního soudu,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články