Zeman chce vetovat jednoho z ministrů. Někdo by mu měl vysvětlit, že na to nemá pravomoc

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman se více jak po měsíci ukázal veřejnosti a rovnou předvedl, že ze svého přístupu k „panování“ nepoleví ani po volbách. V rozhovoru pro TV NOVA oznámil, že už nyní ví, že jednoho z ministrů, které hodlá ve své vládě mít Petr Fiala, bude vetovat. Zřejmě si však neuvědomil, že už nebude jako s premiérem jednat s poddajným Andrejem Babišem, ale s politikem, který nehodlá prezidentovi ustupovat. Navíc, i kdyby hlava státu chtěla některého z členů vlády odmítnout, bude jí to málo platné. Nemá na to totiž nárok.

Zeman si za poslední roky až příliš zvykl na to, že si může dělat, co se mu zlíbí, a jeho kroky kabinet ani premiér nezpochybňují. V rámci toho nabyl prezident dojmu, že bude rozhodovat o ministrech, popřípadě si do vlády bude instalovat své oblíbence, jako to udělal například s Marií Benešovou. Jak se ovšem zdá, Petr Fiala připraví hlavě státu velmi rychlé vystřízlivění.

()

Jak totiž kandidát na ministerského předsedu oznámil, jeho seznam členů vlády je ve finální verzi, na níž nehodlá nic měnit. Zemanovi tak zřejmě nezbyde nic jiného než se ohánět svým vetem. V ten moment by mu však lídr kolice SPOLU měl jasně vysvětlit, že nic takového při jmenování vlády neexistuje a prezident může pouze vyslovit svůj názor na ministry. V ústavě však není zakotveno jeho „právo“ či pravomoc, aby předsedovi vlády nakazoval, koho v ní může nechat zasednout.

Petr Fiala má tak před sebou celkem nelehký úkol, a to vysvětlit Miloši Zemanovi, že stále žijeme v parlamentní demokracii, a pokud mu Andrej Babiš dával prostor, aby diktoval, kdo má být ministrem, tak tato doba skončila. Jak ovšem v televizním rozhovoru prezident řekl, „známe se dlouho, tykáme si“, takže by pro budoucího premiéra mohlo být snazší hlavě státu vysvětlit, že zatímco ležela v nemocnici, rozhodl se národ pro změnu, která se do budoucna bude vztahovat i na chování prezidenta. Ten už totiž nedostane tolik prostoru k prosazování vlastních zájmů, jako mu s radostí věnoval majitel hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]