Ani jednání na zámku v Lánech se neobešlo bez demonstrantů. Premiér Andrej Babiš dorazil na místo, aby se snažil vyřešit krizi, kterou svým chováním způsobil prezident Miloš Zeman. Ten již celé týdny odmítal odvolat ministra kultury Antonína Staňka. Na premiéra na místě čekali také protestující občané. Babiš na Twitteru oznámil, že Zeman ke konci července Staňka odvolá, o jeho nástupci prý ale možná rozhodne v polovině srpna.

Babiš si od schůzky sliboval, že bude situace konečně vyřešená. Sociální demokraté tvrdí, že tentokrát již neustoupí a necouvnou od rozhodnutí, aby se novým ministrem stal jimi navrhovaný Michal Šmarda. To se zjevně opět nestalo.

Schůzka prezidenta s premiérem byla plánovaná od 17.00, Babiš na ni dorazil se zhruba desetiminutovým předstihem. Jeho auto vjelo do zámeckého areálu, premiér při příjezdu s novináři nehovořil. Vyhnul se také protestujícím a totéž se stalo na jejím konci.

Facebook Rebelové

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. V polovině července po jednání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a se Staňkem ale slíbil, že ministra ke konci měsíce odvolá.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by nemohla sama rozhodovat o svých ministrech. Babiš několikrát zopakoval, že si přeje pokračování vládní koalice ANO a ČSSD, kabinet považuje za úspěšný. Dnes dopoledne vyjádřil přesvědčení, že se při schůzce v Lánech podaří problém vyřešit. Nechce věc nechat na období po prázdninách.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora