Prezident Miloš Zeman odpovídal živě na otázky na webu Blesk.cz. Hovořilo se o Nadje Savčenkové, inkluzi nebo dluhu ČSSD, který strana musí zaplatit právníkovi Zdeňku Altnerovi. Hlavním tématem byla návštěva čínského prezidenta. Nejostřeji se Zeman opřel do Tibetu a do lidí, kteří chtěli při této návštěvě projevit svůj názor, který prezident označil jako nepodstatný.
Prezident žádnou vinu týkající se smlouvy s Altnerem necítí, přestože penále je i mnohými odborníky považováno za nemravné a podpis takto nevýhodné dohody za nepochopitelný. „Cítím naopak radost a hrdost z toho, že se podařilo zachránit Lidový dům před konfiskací,“ prohlásil Zeman s tím, že právě toto se podařilo i díky Altnerovi. Je přesvědčen o tom, že právníkovi se mělo zaplatit rovnou – a žádný problém by nenastal.
Dalším tématem se stal proces s ukrajinskou pilotkou Nadjou Savčenkovou. Zeman uvedl, že neví, zda se jedná o politický proces. „Podle některých informací to vypadá, že bude Nadja Savčenková vyměněna za dva ruské občany vězněné v Kyjevě,“ uvedl.
V rozhovoru pro Blesk.cz prezident opět neodsoudil kauzu Čapí hnízdo s tím, že pro politika nemá platit presumpce viny. „Pokud jde o kauzu Čapí hnízdo, já, pane redaktore, plně souhlasím s premiérem Sobotkou, že politici si nemají hrát ani na vyšetřovatele ani na soudce. Ještě bych dodal, že na tyto dvě role si nemají hrát ani tupí novináři,“ myslí si Zeman.
S moderátorem se na chvíli zastavili i u tématu inkluze, protikteré v současné době bojuje např. předseda ODS Petr Fiala. „Jsem člověk povahy dobrotivé a uznávám právo na změnu názoru. Děkuji Petru Fialovi, že pochopil, že inkluze je škodlivá,“ okomentoval to Zeman s tím, že jej Fiala před dvěma lety za podobné názory kritizoval.
Pak se stočila řeč na návštěvu čínského prezidenta, která vyvolala mnoho ohlasů zejména v souvislosti s chováním policie, polepením Prahy pročínskými billboardy a podobně. „Jestliže já obracím Českou republiku k Číně nebo k Rusku, pak přesně totéž dělá britská královna,“ použil Zeman svůj oblíbený argument, místo aby mluvil sám o sobě a svých krocích.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek položil prostřednictvím Blesku Zemanovi dotaz k jeho vyjádřením pro čínskou televizi. Prezident v nich tvrdil, že pomohl České republice vymanit se z vlivu Evropské unie a USA. Kalousek chtěl konkrétní příklad toho, kdy byl podobný vliv uplatňován. Zeman jmenoval např. doporučení, aby se představitelé států neúčastnili čínských oslav 70. výročí vítězství nad Japonskem.
Prezident odmítl také tvrzení, že někteří představitelé čínských firem jsou napojeni na čínskou rozvědku. „Představa, že by nějaký sinolog věděl, kdo v Číně spolupracuje s rozvědkou, je přinejmenším přeceněním práce sinologů,“ prohlásil. Dalajláma ho nezajímá. „Sešel bych se s dalajlámou tehdy, kdy bych já byl duchovní vůdce. Nebo kdyby dalajláma byl velký investor,“ uvedl Zeman.
O protestech, které se konaly v ulicích Prahy, hlava státu s čínským prezidentem nemluvila. „Nejsem tak povrchní – a čínský prezident také ne – abychom nedokázali odlišit nepodstatné od podstatného,“ řekl Zeman. „Představte si, že by za první republiky československý prezident přijel do zahraničí a tam na něj mávali sudetoněmeckou vlajkou,“ dodal s tím, že ti, kdo prosazují lidská práva v Tibetu, jsou nevzdělaní. „Před rokem 1951 byl Tibet feudálně-autoritářskou společností,“ myslí si prezident.