Zeman dostal od lidí na vysvědčení čtyřku. Nelíbí se jim vulgarismy, prezidentovo vystupování a nezájem o občany

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Končící prezident Miloš Zeman by od Čechů dostal za své působení v roli hlavy státu čtyřku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research, který se zaměřoval na hodnocení desetileté éry Zemana jako prezidenta. Kromě celkového hodnocení zajímaly výzkumníky i kroky, které hodnotí veřejnost negativně či naopak pozitivně.

„Nejlepší průměrné hodnocení má Zeman od občanů Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde by si vysloužil průměrně trojku. Nejhorší hodnocení má Zeman naopak u obyvatel Prahy a Královéhradeckého kraje,“ uvedl spoluautor průzkumu Michael Bouška.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Kromě hodnocení zajímaly autory průzkumu i kroky, které hodnotí veřejnost negativně či naopak pozitivně. Kladně hodnotí například podporu Ukrajiny, prezidentovy rétorické schopnosti, jmenování představitelů do funkcí či zahraniční politiku. Naopak negativně vnímají lidé aroganci, vulgární vyjadřování, chování, ale také podporu Ruska nebo Číny. Respondenti zmiňovali rovněž výběr spolupracovníků, udělování milostí či konzumaci alkoholu.

Průzkum také zjišťoval, zda Zeman hájil zájmy lidí. Polovina respondentů uvedla, že nehájil, zhruba pětina si myslí, že Zeman jejich zájmy zastupoval, a zbytek respondentů se nepřiklonil k ani jedné z variant. Zastupování svých zájmů Zemanem vnímají nejvíce voliči ANO, KSČM a SPD. Více než třetina voličů těchto tří stran podle Boušky uvedla, že Zeman zastupoval právě jejich zájmy. „Pro srovnání, jen dvě procenta voličů koalice Spolu vnímají, že Zeman zastupoval také jejich zájmy,“ doplnil.

Mezi nejčastěji zmiňované kroky Miloše Zemana, které lidé hodnotí pozitivně, patří podpora Ukrajiny (6 % respondentů), inteligence, proslovy (3 % respondentů) a jmenování a nejmenovaní představitelů do funkcí (2 % respondentů). Naopak negativně dotázaní vnímají aroganci a vulgarismy (8 % respondentů), vystupování a chování (8 % respondentů) či podporu Ruska (7 % respondentů).

Lednového průzkumu se zúčastnilo 1326 respondentů starších 18 let.

Známky za jednotlivé oblasti (známka 1 je nejlepší, známka 5 je nejhorší):

Oblasti Průměrná známka
Podpora tuzemských podnikatelů 3,4
Prosazování zájmů střední třídy 3,5
Plnění ústavních povinností 3,5
Prosazování zájmů nejchudších obyvatel 3,6
Reprezentace státu v zahraničí 3,8
Spojování společnosti 3,8
Výběr nejbližších spolupracovníků 4
Morální autorita 4

Zdroj: NMS Market Research

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články