Zeman dostal utajovanou zprávu o útoku ve Vrběticích o 10 dní dříve. Nepřečetl si ji

Miloš Zeman a Vratislav Mynář  (ČTK)

Miloš Zeman a Vratislav Mynář | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman dostal informaci o kauze Vrbětice o deset dní dřív, když ji Hradu předala Bezpečnostní informační služba. Prezident si ji ale nepřečetl a nejspíš o ní vůbec nevěděl. Podle informací Deníku N se o ruském zapojení do výbuchu dozvěděl až 17. dubna od premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka.

Na mimořádné tiskové konferenci 17. dubna 2021 předstoupil premiér Andrej Babiš, aby oznámil závažnou informaci, že podle zjištění českých i zahraničních tajných složek existuje důvodné podezření, že za výbuchem skladů ve Vrběticích stály ruské zpravodajské služby GRU.

()

Ve stejný den se informaci dozvěděli prezident Miloš Zeman. Potvrdil to mj. v rozhovoru pro CNN Prima News. Tajnou zprávu Bezpečnostní informační služby však dostal Hrad už o deset dní dříve. Zeman si ale zprávu vůbec nepřečetl – prý mu o ní nikdo neřekl. Se zjištěním přišel Deník N, který se odvolává na pět zdrojů.

O takto tajných zprávách, jakou dostal Zeman k dispozici od BIS 7. dubna 2021, má hlavu státu informovat bezpečnostní odbor Hradu. Detaily z vyšetřování vrbětické akce se dozvěděli také členové vlády, kteří pak prezidentovi sdělili zamýšlené vyhoštění 18 ruských diplomatů.

Prezident si však zaevidovaný dokument vůbec neprostudoval, byť byl pro něj připraven. Údajně mu jej nepředali, protože prezident dlouhodobě nejeví o čtení zpráv BIS zájem. Souvisí to se silnou nedůvěrou vůči řediteli zpravodajské služby Michalu Koudelkovi. Zeman odkládá například i jeho jmenování do hodnosti brigádního generála.

Zdroj deníku rovněž naznačil, že se nedá vyloučit, že by se ke zprávě mohl dostat i někdo bez patřičné bezpečnostní prověrky; tu nemá jak poradce Martin Nejedlý, tak kancléř Vratislav Mynář.

BIS informaci o odeslání zprávy potvrdila, bližší údaje však neuvedla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]