Zeman doufá, že se do neděle situace vyřeší sama. Nakonec ale stejně národ zradí 

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Zatím se zdálo, že nikdo nedokáže zahnat Miloše Zemana do úzkých. Všechny ataky svých oponentů odrážel s vrozenou arogancí, často urážel a dehonestoval. Nyní to vypadá, že prezidentovi došla slova. Měl by se totiž vyjádřit k teroristickému činu, spáchanému na našem území agenty země, které je vazalem.

Jako hlava státu měl Zeman vystoupit v sobotu večer, hned poté, co Andrej Babiš s Janem Hamáčkem informovali veřejnost o překvapivých okolnostech výbuchu ve Vrběticích. Zprávu o tom, že za explozí muničního skladu, která si vyžádala dva lidské životy, stojí agenti ruské tajné služby, však ignoroval.

Zřejmě i prezident byl totiž překvapen. K tomu mohl mít hned dva důvody. Buď o tom celou dobu (od roku 2014) věděl a kryl to, nebo se mu o akci GRU jeho přátelé z Moskvy zapomněli zmínit. Tak či tak se Zeman dostal do situace, z níž mu už nepomůže ani skupina jeho spolupracovníků v čele s Martinem Nejedlým.

FORUM 24 (archiv)

Závěry BIS hovoří jasně, navíc se na jednoznačnosti shodli i poslanci napříč politickým spektrem. Samozřejmě kromě komunistů a okamurovců, kteří jsou finančně navázáni na Rusko, tudíž proti němu nemohou říct ani slovo. Prezident tak musí dobře rozmyslet, co v neděli, kdy už se konečně uráčí promluvit, prohlásí.

Tentokrát totiž jeho nehorázné vyjádření (jiné už ani Zeman předvést nedokáže) zřejmě nepodpoří standardní kývači z hnutí ANO a ČSSD. Babiš ani Hamáček už si totiž s největší pravděpodobností nedovolí ustoupit ze svého hrdinského přístupu, který jim přináší zcela nečekané plusové body, jež se před volbami hodí.

Pokud se tedy bude prezident vymezovat například proti výrazu terorismus, rozhodně nemůže počítat s tím, že mu Babiš dá za pravdu. Po svém výroku o zboží si premiér sotva dovolí další přešlap v rétorice. 

Politický osud ministerského předsedy je sice svým způsobem v rukou hlavy státu, ale na to zřejmě bude muset Babiš zapomenout. Pokud chce vyděšeným občanům ukázat, že není loutkou prezidenta, který jednoznačně slouží víc Rusku než naší zemi, nesmí povolit. V současné situaci navíc není proti Zemanovi bezbranný.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Prezident sice prohlásil, že pokud dojde k odhlasování nedůvěry vládě, svěří sestavení té nové znovu Babišovi, ale to by se mohlo změnit. Pokud by předseda vlády neustoupil ze svého protiruského postoje, mohl by Zeman na svůj slib zapomenout. Premiér má ovšem trumf. 

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je totiž třeba nastolit otázku odvolání prezidenta pro jeho neschopnost vykonávat funkci. Kdyby tak Babiš Zemanovi oznámil, že jeho poslanci jsou schopni hlasovat pro jeho odstranění z Hradu, byl by šéf ANO ve výhodě.

Prezident je tak v situaci, kterou nezná. Nemá po boku silného politického partnera, protože k Rusku se teď lísají jen komunisté a demagogové z SPD. Navíc může v Kremlu naštvat ty, kteří mu pomohli se do funkce dostat. 

Bez Babiše, Soukupovy mediální masáže lidí bez vlastního názoru a především proti Rusku. Tak by mohla situace vypadat, pokud by člověk Miloše Zemana neznal. Ostatní ovšem vědí, že prezident se znovu a opět postaví proti České republice a bude se snažit za všech okolností udržet svou pozici. 

Nečekejme tedy, že bychom v neděli neslyšeli slova, za která se budeme muset stydět. Možná ale uslyšíme něco, proti čemu se bude muset vymezit premiér. Tím bychom se dostali do situace, kterou neznáme, a pro budoucnost naší země by byla rozhodně zajímavá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]