Zeman hodil Babiše přes palubu. Podpora Středuly je součástí prezidentovy pomsty

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman se podle mnoha zdrojů zlobí na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, že na podzim odmítl možnost být jmenován premiérem ve chvíli, kdy věděl, že nebude schopen sestavit vládu s důvěrou. Zároveň vážné trhliny jejich spojenectví dostalo poté, co Babiš během Zemanovy nemoci na podzim loňského roku odsoudil prezidentovo okolí. Když prezident, jehož mandát končí už za deset měsíců, jasně podpořil v kandidatuře na Pražský hrad odborářského bosse Josefa Středulu, jasně se ukázalo, že problém trvá. A Týdeník FORUM to má nyní potvrzeno i z vyjádření mluvčího Jiřího Ovčáčka..

Konec velkého přátelství, který Zeman s Babišem dlouhá léta deklarovali, přišel na podzim 2021, kdy dnes již bývalý ­premiér vyhrál volby a prezident onemocněl. Od té doby se o rozkolu více či méně spekuluje, přičemž jej oba potvrzují svými vyjádřeními. Naposledy to udělal Zeman na počátku května v pořadu Partie Terezie Tománkové na FTV Prima, kde se o jeho vztahu s Babišem také hovořilo. „Andrej Babiš se v některých případech choval způsobem, se kterým jsem ne zcela souhlasil. Myslím si, že v době, kdy jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav,“ řekl prezident. Dojem potvrdil již v dubnu sám Babiš svými slovy pro Blesk. „Pan prezident je na mě stále naštvaný, že jsem nechtěl sestavovat vládu,“ prohlásil s tím, že když se Zeman naštve, bývá naštvaný dlouho. Ostatně to dokazuje i fakt, že v lednu Babiš jedné ze svých fanynek na Facebooku na žádost, aby Zemana pozdravoval, odpověděl, že „Miloše dávno neviděl, on je na mě teďka naštvaný.“ Naštvanost tedy trvá přinejmenším několik měsíců.

Nyní Zeman, který již dlouho volal po Babišově kandidatuře na post prezidenta republiky, podpořil někoho jiného. Na sjezdu odborářů vyzval ke kandidatuře Josefa Středulu. „Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh – čest výjimkám – musí být podle mého názoru kompenzována několika silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič může vybrat.“ Prezident zároveň uvedl, že „skuteční kandidáti musejí být přemlouváni“. Že by Zeman o volbě Středuly sám uvažoval, potvrdil Týdeníku FORUM hradní mluvčí Jiří…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články