Zeman hraje vlastní hru podle vlastních pravidel. Rakušan a Bartoš okomentovali prezidentův výrok o koalicích

archiv

Představitelé koalice Pirátů a STAN | FOTO: archiv

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že možnost sestavit vládu po volbách dostane strana, a nikoli koalice, která v nadcházejících volbách získá nejvíce poslanců. Na tento výrok reagovali předsedové koalice Pirátů a STAN, kteří ve čtvrtek podepsali společnou koaliční smlouvu.

„Před několika týdny jsem si předjednal schůzku s panem prezidentem nejen v otázce povolební situace, která nastane v letošním roce, ale i v otázce ekonomických parametrů a rozpočtu v tomto roce, schůzka proběhne poté, co se pan prezident nechá naočkovat,“ řekl pirátský předseda Ivan Bartoš s tím, že by schůzka měla proběhnout v průběhu února. „Rád si o tom s panem prezidentem popovídám, jak to bylo myšleno, spíš než bych reagoval na rozhovory nebo interpretace jeho slov,“ upřesnil Bartoš.

Pavel Hofman

Jak sdělil předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, koalice jsou v českém volebním právu legitimním a legálním prostředkem. „Jsme maximálně transparentní, od začátku naší koalice říkáme, že půjdeme spolu do vlády nebo do opozice. V takovém momentu je náš postup zcela čistý. Voliči vědí, koho volí. Doufáme, že pan prezident bude respektovat to, jak je koncipován náš volební systém, protože i koaliční vítězství se počítá jako vítězství,“ říká.

„Pan prezident je suverén, postupuje suverénně po celá léta svého mandátu. Hraje vlastní hru podle vlastních pravidel,“ dodal.

Podle Bartoše „je důležité, že my v koaliční smlouvě máme jasně napsáno, že strany jednají ve společné vládě či společné opozici. Není to účelové spojení pro získání volebních zisků. Piráti mají v posledních průzkumech kolem 20 procent, STAN kolem 10 procent, takže ani tady neplatí bonmot pana prezidenta o spojování trpaslíků, aby vznikl jeden obr,“ sdělil.

Zemanův výrok o tom, že by se některé malé strany bez koaličního spojení nedostaly do sněmovny, Rakušan popřel. „To je asi nějaké vyřizování účtů pana prezidenta s hnutím STAN. Hnutí už se jednou do poslanecké sněmovny dostalo, preference jsou podle všech trendů rostoucí,“ zmínil Rakušan s výčtem úspěchů hnutí v senátních a krajských volbách, kdy získalo čtyři hejtmanská křesla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner