Zeman je hlubokým zastáncem svobody názoru, pravil Ovčáček. A proto udělil záštitu setkání dezinformátorů a extremistů

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Stejně jako v loňském roce bude se i letos na zámečku Příčovy ve Středočeském kraji konat tzv. Vlastenecké setkání. Sešlost radikálů, stalinistů z KSČM, konspirátorů z Okamurovy SPD, nacionalistů, dezinformátorů a proruských kolaborantů, pravidelně zmiňovaných ve zprávách Bezpečnostní informační služby České republiky. Záštitu jim udělil prezident téže republiky. Jinde nepředstavitelné, u nás už dávno smutná norma. Podle mluvčího Ovčáčka akce představuje „konzervativní myšlenky“, o kterých je třeba uvažovat. Podívejme se tedy na některé ty myšlenkové perly zblízka.

„Pan prezident je hlubokým zastáncem svobody slova a názoru, proto udělil záštitu akci, která představuje konzervativní myšlenky. Právě o těchto myšlenkách bychom v současném bezhodnotovém světě euroamerické civilizace měli uvažovat,“ píše se na facebookové stránce Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka mezi obvyklým žehnáním nebo připomínkou slavnosti Obřezání Páně. A o čem konkrétně bychom to měli uvažovat? A jaký že „hodnotový“ svět jaké civilizace tam bude představen? To lze poměrně lehko usoudit podle vyjádření loňských i letošních účastníků.

Loni byl jedním z nejvýraznějších řečníků nejznámější představitel extremistického spolku Zemská domobrana Ivo Gec, proslulý například nezdolnou vírou v práškování lidstva z letadel čili chemtrails. Přestože není voják, řečnil navlečený v uniformě, například o tom, že Německo je chalífát Germanistán a jeho blízkost ohrožuje bezpečnost ČR. Nemohl chybět ani zběsilý, i když teď už poněkud pokrotlý bojovník proti islámu Martin Konvička, který proslul pro změnu facebookovými výroky o mletí muslimů do masokostní moučky nebo o možnosti zřízení koncentráků pro muslimy. Dostavil se i zákonodárce Jaroslav Foldyna, obdivovatel putinovského motorkářského gangu Noční vlci. Tehdy ještě coby poslanec ČSSD, dnes o dost příhodněji SPD, politického hnutí Tomia Okamury zmiňovaného ve zprávách BIS a ministerstva vnitra o extremismu, z nichž v té poslední se píše, že v šíření rasové nenávisti tentokrát vynikalo nad tradičními extremisty. Na setkání „vlastenců s hodnotami“ se podílel mj. časopis Šifra, známý šířením nejnemožnějších konspiračních teorií, nebo proruský kanál Raptor TV pod velením prokremelského aktivisty Žarka Jovanoviče.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Obec Příčovy nad extremistickým setkáním záštitu převzít odmítla, zatímco Středočeský kraj s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou z ANO je loni podpořil částkou 50 tisíc korun. Později krajský úřad uvedl, že byl uveden v omyl, jelikož akci podle prezentace pokládal za zahradní slavnost k vysvěcení kaple. Letos už organizátoři dotaci nedostali, ale tu loňskou vrátit nemuseli.

Jedním z hostů letošního ročníku, který se bude konat 15. srpna, měl údajně být dokonce i ombudsman Stanislav Křeček, ale podle organizátorky akce a majitelky místa konání, zámečku Příčovy, Alice Tomkové, později svou účast odvolal. Sám Křeček k tomu však pro Hospodářské noviny uvedl, že je to nedorozumění, že nikomu nic neslíbil a setkání se určitě nezúčastní.

Se svou účastí ale naopak počítá například bývalý místopředseda KSČM, komunistický ideolog-stalinista Josef Skála, známý zejména svých dojemným líčením, kterak 21. srpna 1968 za úsvitu vítal bratrská (čti okupační) vojska na ruzyňském letišti v Praze. Dále se má dostavit poslanec Okamurovy SPD Jiří Kobza, mimo jiné autor článku, který loni citovala i ruská státní agentura RIA Novosti, přičemž ho prohlašovala za „českého novináře“. Podstatou sdělení bylo, že Rusko žádnou hrozbu nepředstavuje, ale Západ se bojí tradičních hodnot, kterých je Rusko garantem. No vida, tak už tu nějaké ty Ovčáčkovy – či snad přímo páně prezidentovy – „hodnoty“ máme: schvalování okupace naší země, adoraci Ruska a shazování Západu.

Screenshot fb Vlastenecké setkání

Upřímně, ono to ale ani u mnoha dalších prezidentských záštit nebylo jiné. Miloš Zeman podpořil například akci Klubu českého pohraničí, organizace blízké komunistům, kde řečnil např. předseda KSČM Vojtěch Filip. Spolek oslavuje dobu střílení na hranicích tehdejší ČSSR, a nejen proto i on bývá zmiňován ve výročních zprávách BIS i ministerstva vnitra o extremismu. Prezidentskou záštitou se mohl pochlubit také Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), dlouhodobě kritizovaný za sympatie ke komunistickému režimu nebo za kontroverzní vystupování předsedy Vodičky, bývalého konfidenta komunistické Veřejné bezpečnosti, který dvakrát vstoupil do KSČ.

Dále Miloš Zeman podpořil například koncert dětských sborů z ČR a Ruska či koncert „Písně vítězství“ organizovaný Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Ano, toho střediska, jehož šéf Končakov i se zástupcem Rybakovem byli nedávno vyhoštěni z ČR v souvislosti s „kauzou ricin“. Koncert byl spojen s pochodem tzv. Nesmrtelného pluku, což má být vzpomínková akce na padlé ve 2. světové válce, jejichž fotografie účastníci nesou. Kromě toho se ale v jejich rukou objevily i obrázky Stalina, nad hlavami jim vlály vlajky SSSR a protestujícím aktivistům bylo špatnou češtinou sdělováno, že do Prahy by taky mohly znovu přijet ruské tanky.

Na seznamu prezidentských záštit nechybí ani koncertní turné ruského armádního souboru Alexandrovci, proslulého propagandistickou písní „Slušní lidé“ oslavující zabrání Krymu. Bizarní perličkou mezi záštitami pak bylo předávání cen za rozvoj česko-ruských vztahů Stříbrný lukostřelec, a to z toho důvodu, že na akci bylo nápadně umístěné logo známého pražského nočního klubu (čti veřejného domu) Goldfingers čili Zlaté prstíky a účastníky vítaly jeho… řekněme hostesky.

Toto jsou tedy zřejmě ty hodnotné a konzervativní věci, které v naší společnosti – podle Miloše Zemana – chybí a jejichž potlačování by podle Ovčáčka bylo „přímou cestou do temnot totality“. Veřejné vystupování nejrůznějších totalitních zombií tedy nejspíš bude naopak cestou ke světlým zítřkům, kterou je nutno podpořit z nejvyšších míst.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články