Zeman je hulvát, ale Prima by mu v první řadě měla přestat podlézat

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman se v neděli choval k moderátorce FTV Prima Terezii Tománkové jako nevychovaný buran. Důvod je jednoduchý, prezident totiž reálně je nevychovaný buran. Diváci se nad tím spravedlivě rozhořčili, ale bojovná nálada není příliš namístě. Kdo s čím zachází, tím také schází, chce se říci.

V první řadě je nutné uvést, že Zemanovo chování je naprosto nepřijatelné. Jednat takto s kýmkoli je prostě za hranou, natož v debatě před kamerami, a ještě když jde o ženu. Je evidentní, že hlava státu již ztratila úplně všechny zábrany a že mizivý kontakt s realitou, jejž mu obstarává osazenstvo Lán, v nichž je schovaný, přispívá k rozpadu osobnosti, který již léta sledujeme. Odsoudit to ostudné divadlo musí každý alespoň trochu soudný člověk.

Bohumil Doležal (archiv)

Pak je tu ale druhá stránka věci. FTV Prima skutečně nesehrála vždy pozitivní roli a mnohokrát přispěla k tomu, v jaké momentálně žijeme zemi. Stačí si připomenout nehoráznou debatu před prezidentskými volbami moderovanou Karlem Voříškem, která se zásadním způsobem podílela na tom, že Zeman byl zvolen podruhé. To byl opravdu nesnesitelný zážitek.

Debaty Terezie Tománkové jsou kapitola sama o sobě. V loňském roce jsme například sledovali, jak tam každý týden defilovali zástupci vlády bez jakéhokoli oponenta. To se po kritice zlepšilo, Andrej Babiš a Miloš Zeman tam ale pravidelně chodí sami dál a prezentují své názory tak, jak se jim hodí. Bez oponentury, bez nepříjemných otázek, bez konfrontace s tunami lží, které oba pravidelně vypouštějí do veřejného prostoru.

Prima tak nějak sklízí, co zasela, a moderátorka Tománková byla u toho, a to dlouhodobě. Zjevně jí na tom, že televize, v níž pracuje, podlézá lidem, jako jsou prezident a premiér, nepřipadalo divného vůbec nic. Zeman s ní zametl tak, jak to má ve zvyku. Televize se zmohla jen na strohé poděkování své zaměstnankyni, místo aby jasně deklarovala, že takového člověka již do vysílání nepozve. Ale to se není čemu divit, takový Český rozhlas vysílá rozhovory s prezidentem i poté, co tam v přímém přenosu Zeman mluvil jako návštěvník restaurace čtvrté cenové skupiny.

Copak se Zemana všichni bojí, že jim nedojde, že jediným řešením této situace je prostě ho ignorovat a nikam nezvat? Jinak má jen víc a víc možností, jak všechno zamořit svou zlobou a pomstychtivostí. Jenže FTV Prima prezidenta zjevně potřebuje, i když není jasné k čemu. Přitom se proti jeho chování může vymezit každý včetně Terezie Tománkové. Kdyby se uprostřed toho hrozného rozhovoru zvedla a věc ukončila s tím, že se člověk, který sedí naproti ní, chová hrozně, možná by ztratila práci, jistě by ale získala hrdost. A nám všem by zkrátila utrpení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]