Zeman je jako únosce, který má občany ČR jako rukojmí, říká Petr Kolář

Bývalý velvyslanec v USA, Petr Kolář (repro Squire Patton Boggs)

Bývalý velvyslanec v USA, Petr Kolář | FOTO: repro Squire Patton Boggs

Zemanův rozhovor pro čínskou televizi, ve kterém prezident řekl, že Česká republika je pod velkým vlivem Evropské unie a Spojených států, rozhořčil Petra Koláře. Bývalý velvyslanec v USA si myslí, že Miloš Zeman nemluví pravdu a dokonce svými výroky a činy ohrožuje bezpečnost naší země. Kolář se nebál prezidentovo vstřícné jednání k totalitní Číně označit za kolaborantské a hanebné.

Vláda musí Zemana zastavit

Zemanovy neustálé tendence směřovat Českou republiku do náruče východních mocností prý ukazují, jaký má hlava státu vztah k občanům. „Prezident Zeman se chová jako únosce, který uchvátil náš stát a vzal si nás občany jako své rukojmí. Možná si tak sám představuje stabilizaci společnosti, kterou se podle svých slov jel učit od čínských komunistů,“ zdůrazňuje předseda Iniciativy pro evropské hodnoty. „Zásadní však je, že je to hanebné, velezrádné a prezident tím přímo napadá strategické bezpečnostní zájmy našeho státu. Doufám, že mu v tom naše vláda, která je ústavně zodpovědná za výkon jeho funkce a za zahraniční politiku státu, rychle zabrání,“ vyzývá Kolář Sobotkův kabinet.

[ctete-foto]52618[/ctete-foto]

Spolupráce nesmí mít formu kolaborace

„Z rozhovoru prezidenta M. Zemana pro čínskou televizi CCTV jsme se dozvěděli, že už nejsme submisivní vůči USA a EU, nejsme pod jejich tlakem, a děláme tedy to, co je v našem vlastním zájmu. Rozuměj, sbližujeme se s komunistickou Čínou,“ cituje Kolář prezidentova slova pro komunistickou televizní stanici. Někdejší velvyslanec se spolupráci s Čínou osobně nebrání, avšak měla by mít jasně vymezené hranice.„Jsem pro takový dialog, který není kolaborací, servilním podbízením se a popíráním hodnot, na kterých stojí naše společnost,“ trvá si na svém Kolář.

[ctete-foto]52289[/ctete-foto]

K Západu patříme pořád

Prezident by si také podle bývalého diplomata měl uvědomit, že lidem neříká vždy pravdu. „Rád bych také zdůraznil, že navzdory přání a tvrzení prezidenta Zemana naše příslušnost k Západu stále trvá. Naše spolupráce a spojenectví s USA je pro českou i evropskou bezpečnost naprosto zásadní,“ upozorňuje Kolář. „Náš stát slovy Bezpečnostní strategie ČR za český strategický zájem označuje ‚posilování soudržnosti a efektivnosti NATO a EU a zachování funkční a věrohodné transatlantické vazby.‘ Oficiální vládní Koncepce zahraniční politiky ČR říká, že ‚Česká republika pokládá Spojené státy americké za hlavního garanta euroatlantické bezpečnosti‘,“ vysvětluje.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner