Zeman je odříznutý od okolního světa. Každý kontakt s prezidentem musí jít přes Mynáře

Tihle lidé mají pocit, že si mohou vládnout podle svého a nikomu po tom nic není. (ČTK)

Tihle lidé mají pocit, že si mohou vládnout podle svého a nikomu po tom nic není. | FOTO: ČTK

Když Jiří Ovčáček sděloval, že prezident republiky již nedisponuje mobilním telefonem, vyvolalo to různé reakce. Málokdo si ovšem uvědomil, že to také znamená ztížení možnosti se s Milošem Zemanem spojit. Jak nyní upozornil Deník N, veškerou komunikaci s hlavou státu obhospodařuje hradní kancléř Mynář. Přes něj musí volat dokonce i premiér.

Čím dál tím víc se tak začíná projevovat, jak okolí prezidenta ovlivňuje výkon jeho funkce. Byli to totiž právě lidé ze Zemanovy kanceláře, kteří drželi zprávu o Vrběticích, místo toho, aby ji hlavě státu neprodleně předali. Pokud někomu přišlo zvláštní, proč se na Zemanovu nereakci nikdo nezeptal, důvod je zřejmě jasný.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Prezidentovi se nedá zatelefonovat, protože kromě svého mobilu, typu „Aligátor“ přišel i o pevnou linku, na niž byl v minulosti zvyklý volat například premiér nebo členové jeho kabinetu. Místo jakéhokoliv přímého spojení tak nyní existuje pouze „cesta přes Mynáře“.

Hradní kancléř nejen že vyřizuje nezbytné povinnosti týkající se programu prezidenta republiky, ale má de facto neomezenou moc nad jeho kontaktem s okolním světem. Celá situace je dokonce až tak bizarní, že pokud by chtěl o něčem se Zemanem hovořit ministerský předseda, nemá nárok a dostupný způsob, jak oslovit hlavu státu, aniž by o tom nejprve věděli jeho podřízení, konkrétně kancléř bez bezpečnostní prověrky.

Ve světle volání senátora Pavla Fischera po přezkumu, zda Miloš Zeman zvládá vykonávat svou náročnou funkci, se zdá zjištění Deníku N alarmující. Pokud totiž prezident není schopen sám vyřizovat telefonické hovory, nebo je mu jedno, že zaměstnancům své kanceláře dává do rukou nepřiměřenou moc, není to v pořádku. Přeci jen Zeman složil přísahu a v ní rozhodně není, že na Hradě bude vládnout celá parta podezřelých individuí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]