Zeman je ruským trojským koněm, uvádí studie think-tanku Evropské hodnoty

ČTK

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman je podle organizace Evropské hodnoty ruským trojským koněm v informační válce. Organizace to dnes uvedla při představení studie o českých webech, které označuje za dezinformační. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček toto tvrzení označil za bezobsažné normalizační žvásty.

„Zásadní roli na české dezinformační scéně hraje osoba prezidenta Miloše Zemana. Většina dezinformační scény se pasuje do role jeho obránců a jeho vyjádření jsou na dezinformační scéně pravidelně rozpracována. Miloš Zeman hraje v českém prostoru roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze a pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel,“ uvádí studie, kterou představil její spoluautor Jakub Janda.

Jako příklad uvedl Zemanovo prohlášení z doby ruské anexe Krymu v březnu 2014, plně korespondující s ruskou propagandou, podle nějž prý ukrajinská vláda přijala jazykový zákon, který třetině ukrajinských občanů znemožnil komunikaci v jejich mateřštině.

Zemanův mluvčí to v reakci pro Babišův server iDnes.cz označil za „součást kampaně proti hlavě státu“. Podle něj je boj s ruskou propagandou „výnosným byznysem“. Ovčáček také zapochyboval o nezávislosti a financování organizace Evropské hodnoty. Na twitterovém účtu uvedl, že na její činnost přispěly více než 350.000 korunami ministerstva školství a zahraničí pod vedením ČSSD.

Jiří Ovčáček je přitom ve zprávě o české dezinformační scéně zmíněn rovněž, a tak není divu, že se mu nezamlouvá. „Politici napříč politickými stranami a další veřejné osobnosti na svých profilech na sociálních sítích sdílejí zprávy pocházející z oficiálních ruských kanálů. Například Jiří Ovčáček v červnu 2016 sdílí Sputnik, Jaroslav Foldyna sdílí Svobodné noviny, Michal Hašek a Zdeněk Škromach Aeronet, Stanislav Huml a Tomio Okamura Protiproud, Jaroslav Doubrava Info Kurýr. Už v prosinci 2014 Michal Hašek a Zdeněk Škromach sdíleli na svých profilech na Facebooku text z Aeronetu, podle kterého kampaň proti Miloši Zemanovi pochází od amerických mediálních poradců USA,“ píše se ve studii.

Organizace Evropské hodnoty se podílí na vládním Auditu národní bezpečnosti. Jeho 11 doporučení počítá mimo jiné se vznikem Centra terorismu a hybridních hrozeb, které bude mít od příštího roku na ministerstvu vnitra za úkol bojovat proti šíření nepravdivých informací.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner