Zeman je stabilizovaný, vzkázali lékaři národu

ČTK

Miloš Zeman na snímku z 3. února 2020, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Česká republika má v úřadu prezidenta člověka, jehož zdravotní stav je stabilizovaný. Národ o tom ujistil ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miroslav Zavoral, kde se Miloš Zeman podrobil vyšetření.

Zeman avizovanou návštěvu nemocnice sice vysvětloval vyšetřením sluchu, jak ale následně vyšlo najevo, podstoupil tam kromě toho také interní vyšetření. Právě na základě jeho výsledku lékaři národu vzkázali, že je Zemanův stav stabilizovaný.

Zvolený pojem, který lékaři i média nejčastěji skloňují při popisování stavu vážně zraněných obětí autonehod nebo leteckých katastrof, má ovšem širší, nicneříkající význam. V zásadě jej lze chápat jako ujištění o tom, že Zeman nekolabuje, o mnoho více ale nesděluje. „Po interní stránce je zcela stabilizován. Má normální tlak, normální pulz. Od minulé hospitalizace přibral osm kilogramů, je zcela bez potíží,“ jmenoval ze zjištění internistů Zavoral.

Obecná definice pojmu stabilizovaný stav říká, že jde o stav, který se ustálil na „určité“ úrovni zdraví a pracovní schopnosti s tím, že umožňuje vykonávat dosavadní výdělečnou činnost bez toho, aby došlo k jeho zhoršení. Zároveň jde obecně o stav, kdy další léčení již nepovede k podstatnému zlepšení (což, dlužno dodat, není u člověka pokročilého věku nic výjimečného). Součástí definice je i dovětek o tom, že udržení stabilizovaného stavu může být podmíněno určitou léčbou nebo pracovním omezením.

Nemocnice nicméně ve svém prohlášení akcentuje vyšetření Zemanova sluchu, který má být průměrný a nežádá si naslouchátka. Vyplývá to z vyjádření primáře kliniky ORL Michala Navary, jímž začíná i zpráva ČTK shrnující Zemanovo vyšetření. Součástí zprávy je i informace o tom, že Zeman od loňského podzimu přibral osm kilogramů.

Zeman si lékařům stěžoval, že špatně slyší v rozhovorech v místnostech s větším počtem lidí. Vyšetření prokázalo čtyřicetiprocentní ztrátu ve vysokých frekvencích, což podle Navary odpovídá věku vyšetřeného.

V nemocnici Zeman strávil zhruba dvě hodiny. Při odchodu z ní zamával novinářům a hlasitě směrem k nim pronesl: „Jsem úplně zdravý.“

Zeman byl loni v říjnu na čtyři dny hospitalizován v ÚVN, Hrad tehdy čtyřdenní pobyt označil za rekondiční. Nemocnice po říjnové hospitalizaci na webu uvedla, že se prezident v nemocnici léčil a i po jejím opuštění léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou.

V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že Zeman má cukrovku druhého typu a trpí neuropatií obou nohou. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících cukrovku, byly podle nemocnice v normě. Prezident za dva roky zhubl 20 kilogramů, lékaři u něho objevili známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžoval na nestabilní chůzi a měl sklon k nižšímu krevnímu tlaku.

Dnes Zavoral uvedl, že se žádné pravidelné kontroly prezidentova zdravotního stavu v ÚVN neplánují. V případě potřeby je ale nemocnice hlavě státu k dispozici, řekl ředitel.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner